Kultová banskobystrická kapela Abstract oslávi svoje jubileum hneď dvoma koncertmi

História skupiny Abstract sa začala písať v roku 1995, keď vznikla ako nápad Petra „Lega“ Lengsfelda a Pala Gáblika vytvoriť inštrumentálnu metalovú skupinu. Štýl Abstractu sa pohybuje niekde medzi progresívnou, avantgardnou, atmosférickou a temnou metalovou hudbou a obsahuje aj ďalšie štýly ako gothic, black, doom, industrial metal spolu s dramatickosťou, ale aj melanchóliou.

Už zajtra oslávi svoje jubileum koncertom vo svojom takpovediac domovskom klube Tartaros. A veru fanúšikovia tvrdej hudby sa majú na čo tešiť.

V roku 1996 skupina nahrala svoje prvé demo s názvom Instrumental Emotions, ktoré bolo jedným z vôbec prvých inštrumentálnych záznamov v slovenskom hudobnom undergrounde. V nasledujúcich rokoch vydali ešte dve demá (Aestuum II. (MCMXCVIII) a Fragmenthea) než sa v roku 2002 dopracovali k svojmu prvému oficiálnemu mini CD Symmetry. Na jeseň roku 2004 skupina Abstract podpísala zmluvu s vydavateľstvom Dawnart Records na vydanie nového albumu Fragmenthea, ku ktorému skupina pripravila i svoj prvý videoklip k skladbe Men of Knowledge. V roku 2007 vydávajú svoj druhý štúdiový album The Pantomime In Neosolium. Na konci roku 2007 potom skupina natočí aj svoj druhý videoklip k piesni Niarain, ktorý režíroval Rasťo Škrinár. Po mnohých zmenách v roku 2014 do kapely nastúpil v poradí už piaty bubeník Juraj Drugda, ktorý sa aj tvorivo podieľal na treťom albume skupiny s názvom Lightheory, ktorý bol vydaný ako príloha k časopisu Pařát. V tomto roku k aktuálnemu albumu vydali hneď dva nové klipy ku skladbám Silhouettes a Flourescent tube part 1.

„Som v prvom rade rád, že kapela ešte existuje po toľkých rokoch a zmenách, ktorými si za toto obdobie prešla a stále nás neopúšťa chuť hrať a tvoriť. Dúfam, že nám to ešte aspoň pár rokov vydrží a stretneme sa pri ďalšom jubileu,“ prezradil nám basgitarista Tomáš „Julo“ Balon.

Počas svojej 20-ročnej histórie vystupovali nielen na Slovensku a v Českej republike, ale aj v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Bielorusku, Rusku, či na Ukrajine a preto sme sa „Jula“ spýtali, čo považuje za najväčšie úspechy, či zážitky počas pôsobenia v skupine.

„Tak jeden nezabudnuteľný sa konal v mestskom amfiteátri, kde sme predskakovali fínskej kapele Apocalyptica a ďalší v Kultúrnom dome v Podlaviciach, kde sme taktiež predskakovali fínskej kapele Amorphis. Nezabudnuteľné boli tiež koncerty v Rusku, Bielorusku či v Rumunsku. Som nesmierne spokojný s našim posledným albumom Lightheory, ktorý sme nahrali minulý rok a CD vyšlo ako príloha českého časopisu Pařát,“ spomína „Julo“.

Už v piatok a v sobotu (20.-21. októbra 2015) oslávi táto banskobystrická legenda svoje výročie v nemenej legendárnom podniku Tartaros a to hneď dvoma koncertmi.

„Oslava bude prebiehať dva dni a oba dni vystúpime s rozdielnym programom. V piatok zaznejú prevažne novšie skladby a v sobotu spolu s bývalými členmi kapely si zaspomíname na našu staršiu tvorbu,“ prezradil pre Priekopník Tomáš „Julo“ Balon.

A na čo sa môžete tešiť? V piatok sa okrem Abstractu predstavia kapely Dementor, Gazdasgrind, Midnight Scream a Dead Garden a v sobotu Hecate, Return To Innocence, Sinners Moon a Reconcern.

(pef), foto: archív Abstract

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *