Letná sezóna v regióne stredné Slovensko

Leto pomaly klope na dvere a v regióne Stredné Slovensko vás aj počas tejto sezóny čaká pestrá ponuka aktivít a zážitkov, ktoré si užije celá rodina!

Hontianska vínna cesta

Vydajte sa do výnimočného vinohradníckeho regiónu na strednom Slovensku a ochutnajte tekutý poklad, ktorý bol poctivo a s láskou vyrobený slovenskými vinármi. Počas dvoch dní, 23. a 24. júna vás privítame na Hontianskej vínnej ceste, kde budete mať možnosť navštíviť až 31 pivníc od Krupiny cez Sebechleby až po Dudince. Vinári so svojou tradičnou receptúrou výroby vás radi privítajú a pohostia vo svojich čarovných pivničkách. Oslavy vína vyvrcholia zapálením Jánskych vatier v sobotu 24.6. o 21:00, ktoré predstavujú symbol prepojenia všetkých zapojených vinárstiev.

Hronsekanie

Rytieri do zbroja! Malí aj veľkí, vysokí aj nízki, všetci ste vítaní 8.júla zažiť pravú stredovekú atmosféru v kaštieľskej záhrade obce Hronsek počas Hronsekania. Návštevníkov čaká bohatý program plný sprievodných atrakcií, rytierskeho dobového tábora, šermiarskych predstavení, lukostreľby, ohňovej šou a veľa iného.

Kráľovská svadba a Prebuď sa do Kráľovskej svadby

Veľkolepá svadobná oslava na Pustom hrade patrí už medzi obľúbené letné podujatia. Ako pripomenutie významnej udalosti svadby dcéry kráľa Bela IV. sa na hrad vrátia rytieri, šľachtici, herci a celé kráľovstvo, aby oslávilo túto veselicu. Návštevníkov čaká v sobotu 26. augusta množstvo aktivít. Zažijú kráľovský sprievod, divadelné a hudobné vystúpenia, šermiarske súboje, historický stanový tábor a dozvedia sa aj niečo z dejín Pustého hradu. Novinkou tohto ročníka budú obľúbené Živé šachy. Pre ešte väčší zážitok majú hostia príležitosť zažiť prebudenie sa do rána priamo na hrade (25. augusta)! Počas víkendu konania Kráľovskej svadby budete mať ako čestní hostia autentický nocľah v stredovekých stanoch, šermiarsky výcvik či pozorovanie hviezd.

Nočné prehliadky

Ponorte sa do rúška tmy počas Nočných prehliadok, vďaka ktorým spoznáte región trochu netradične. Ako vyzeral život za hradnými múrmi v Slovenskej Ľupči, v Hronseku, vo Zvolene či v podzemí Krupiny? To všetko sa dozviete pri interaktívnych potulkách. Sprevádzať vás budú šermiari a možno sa aj vy stanete súčasťou stredovekého príbehu. Nočné prehliadky môžete zažiť počas
letných mesiacov každý druhý utorok v regióne Stredné Slovensko.

Prehliadky Začnite s vysťahovaním!

Dejiny si treba pripomínať, obzvlášť pokiaľ tak významne ovplyvnili náš osud. Obdobie Slovenského národného povstania nesie so sebou množstvo príbehov, ktoré sa udiali počas odbojových udalostí. Priebeh a obdobie povstania počas druhej svetovej vojny približujú komentované prehliadky Začnite s vysťahovaním!, ktoré prostredníctvom výkladu historikov Múzea SNP a hereckých výstupov Klubov vojenskej histórie zobrazujú neľahkú situáciu našich predkov. Prehliadky sa v letnej sezóne uskutočnia v Španej Doline (15.7.), v Kremnici (12.8.) a v Banskej Bystrici (30.9.).

Letné večery v Banskej Bystrici

Zažite s nami príjemnú večernú atmosféru počas neformálnych diskusií so skvelými hosťami a dobrou hudbou v priestoroch vynovenej Starej tržnice. Letné večery sa uskutočnia v troch termínoch: 22.6., 27.7. a 17.8.

Coffee Tour

Všetci milovníci kávy pozor! Vôňa tohto nápoja sa šíri celou Banskou Bystricou, aby sa doniesla až ku vám a prilákala vás na jedinečnú Coffee Tour. 3 kaviarne a 1 pražiareň vás každú prvú sobotu
v mesiaci zoberú po stopách výroby výberovej kávy. Upražíte si, vlastnoručne zabalíte a odnesiete si balíček kávy, vyskúšate si latte art – kreslenie mliečnou penou – a viacnásobný majster Slovenska v baristike vám pripraví svoj originálny tajný recept írskej kávy. Ochutnávka spojená so zaujímavým výkladom a krátkym baristickým kurzom je určená pre všetkých, ktorí majú radi tento čarovný nápoj.

Víno a syry pod hviezdami

Nechajte sa unášať plnou chuťou najkvalitnejšieho vína a syrov z rodinnej Farmy Hiadlovský v Slovenskej Ľupči a zažite magické chvíle pod oblohou posiatou hviezdami. Vďaka zážitku Víno a syry pod hviezdami si vychutnáte ochutnávku regionálnych produktov spojenú s romantickým pozorovaním hviezd a zaujímavým výkladom astronómov z Hvezdárne v Banskej Bystrici. Tento jedinečný zážitok si môžete rezervovať v termínoch: 23.6., 21.7. a 18.8.

Piknik vo vinohrade

Užite si piatkový večer (10.6. a 15.7.) pri ohníku s vínkom v ruke a hviezdami nad hlavou. Vinár Michal Vatra zo Sebechlieb Vás pozýva na Starú Horu, kde vám rozpovie príbeh, ktorý ukrýva toto čarovné miesto. Nahliadnete do tufovej pivnice, kde ochutnáte tradičné tunajšie odrody vín, aké inde na Slovensku nenájdete. Po krátkej návšteve pivnice nasleduje opekačka vo vinohrade spojená s krátkou prednáškou o pestovaní viniča.

Nevšedné putovanie históriou Kremnice

Zlaté mesto, skrýva medzi svojimi hradbami aj iné ako nerastné poklady. Počas komentovanej prehliadky Kremnicou každú sobotu od mája do septembra, sa dozviete veľa zaujímavostí z histórie
mesta, nazriete do gotických pivníc a ochutnáte špeciálne lokálne vína. Navyše na vás čaká tradičná kremnická maškrta – Atkáryho Kremnický krumpeľ, ktorého sláva a výnimočná chuť už dávno
prekročili hranice mesta.

Stredoveké stany

Preneste sa v čase a vychutnajte si netradičnú dovolenku pod hviezdami v stredovekých stanoch. Počas letných mesiacov sa vďaka nevšednému zážitku prenesiete o pár storočí vzad, jesť budete
pravým kovovým príborom a piť z vikingského rohu! Stany budú počas celého júna umiestnené v Starej Hore – vinárskej časti obce Sebechleby. Pre návštevníkov je popri originálnom ubytovaní s
polpenziou pripravený aj zážitkový program s miestnym vinárom. Objavíte nielen náročnú prácu vinára ale aj lahodné chute hontianskych vín. Stany budú v mesiacoch júl a august k dispozícii v
kaštieľskej záhrade obce Hronsek s atraktívnym stredovekým programom.

Viac informácií a možnosť rezervácie nájdete na www.stredovekestany.sk. NOVINKA – PODCASTY “RADOSŤ SPOZNÁVAŤ” Tohtoročnou veľkou novinkou sú podcasty OOCR Stredné Slovensko “Radosť spoznávať”. Nájdete ich na platforme Spotify.

Viac informácií a možnosť rezervácie zážitkov nájdete na www.centralslovakia.eu. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

OOCR Stredné Slovensko, Jiří Pěč

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *