Leto ešte nekončí. 5 zážitkov, ktoré ponúka Banskobystrický kraj

Na svoje si prídu milovníci prírody, histórie i adrenalínoví nadšenci. Či už plánujete dovolenku alebo len jednodňový výlet, určite zamierte do Banskobystrického kraja. 

Pod značkou Za horami za dolami ponúka Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) širokú ponuku možností na trávenie voľného času.

Za svetovými zážitkami netreba chodiť ďaleko. Inšpirujte sa našimi tipmi, kompletnú ponuku zážitkov nájdete na www.zahoramizadolami.sk.Okrem nich tu návštevníci nájdu aj viac ako 170 tipov na cykloturistické výlety či takmer 50 tipov na náučné chodníky, ktoré poskytnú nielen príjemný výlet do prírody, ale priblížia aj historické udalosti a osobnosti.

  1. Po vode za dobrodružstvom

Splav rieky Hron patrí k najkrajším vodáckym zážitkom. Obľúbený je najmä preto, že je vhodný pre všetky vekové kategórie a je skvelou voľbou pre rodinnú dovolenku. Rieku môžete splaviť za 9 dní, lode vám požičajú v niektorej z profi požičovní. Splavovať môžete samostatne, no ak si netrúfate, pomôže vám sprievodca.

Hron je akousi vodáckou klasikou, no ak chcete vyskúšať niečo nové, stavte na Ipeľ. Ten sa javí ako pokojná riečka, ale dokáže prekvapiť svojim temperamentom. Odmenou vám budú rozprávkové prírodné scenérie. Na vodákov čakajú meandre, lužné lesy a lúky plné vzácnej fauny a flóry.

Počas splavu je možné vystúpiť na breh a spoznať aj miestne zvyky. Ak patríte k pôžitkárom, iste oceníte mieste vinárstva a reštaurácie. Pre milovníkov histórie sú zas v ponuke pamiatky kultúrneho bohatstva.

  1. Čarovná cesta podpolianskymi lazmi

Pozrite sa na prírodu zblízka. Botanicko-mykologická exkurzia z podpolianskych lúk do horských zákutí Poľany a späť vám odhalí krásne prírodné tajomstvá.

Na ceste za poznaním divo rastúcich jedlých a liečivých rastlín sa pokocháte mozaikou políčok, lúk a pasienkov či skalných útvarov na Javorinke, osviežite sa vo vodopáde Bystrô a zoznámite sa tu s najrôznejšími bylinkami a hubami.

Trasu zvládnu aj rekreační turisti a absolvujete ju za pár hodín. Ide teda o výborný jednodňový výlet.

  1. Objavovanie železného srdca Uhorska

Zážitok, v ktorom sa dokonale snúbi príroda a história. Počas pešej turistiky panorámami Slovenského rudohoria budete sledovať pozostatky ťažby rúd z čias Rakúsko-Uhorskej monarchie.

Na siedmich zastávkach objavíte objekty ťažby, spracovania a prepravy rúd. Dozviete sa tiež, kde stál prvý železničný most so zákrutou alebo kedy sa vykonal najhlbší rudný vrt v bývalom Uhorsku poháňaný ľudskou silou. V múzeu si potom pozriete vzácne dobové fotografie a exponáty.

  1. Zahrajte sa na archeológa

Čo všetko ukrýva Pustý hrad, ktorý je jednou z najrozsiahlejších hradných zrúcanín v strednej Európe? Spoznávajte hravo a zábavne príbehy o hrade, ktorý patril k najdôležitejším sídlam uhorských kráľov. Miesto postupne odkrývajú archeológovia a vy sa môžete na malú chvíľu stať jedným z nich.

V archeopieskovisku môžete hľadať nálezy z aktuálne prebiehajúceho výskumu. Počas prehliadky si budete môcť pod dohľadom archeológa vykopať a nechať ako suvenír svoj nález aj vy. Program trvá len niečo vyše hodinky, zvyšok dňa teda stihnete objavovať aj krásy blízkeho Zvolena.

  1. Fascinujúca gotická cesta

Otvoreniestredovekých kostolov na Gemeri a v Malohonte verejnosti je tohtoročou novinkou. Kostolysú len od minuléhoroka nositeľmi prestížnej značky Európske dedičstvo.Ich brány sa vďaka iniciatíve Gotická cesta a s podporou Banskobystrického a Košického samosprávneho krajatoto leto podarilo prvý raz sprístupniť návštevníkom v pevne stanovených časoch.

Návšteva týchto pamiatok rozhodne stojí za to. V interiéroch sa nachádzajú vzácne freskové maľby, ktorých história siaha do 13. a 14. storočia.

V okresoch Revúca a Rimavská Sobota v takzvanom Jelšavskom a Rimavskom okruhu vedia záujemcovia navštíviť evanjelické kostoly v Rimavskom Brezove, Kyjaticiach, Kraskove a Kameňanoch, katolícke kostoly v Šiveticiach a Chyžnom od stredy do soboty od 10:00 do 16:00. Katolícky kostol v Rákoši sa dá navštíviť v sobotu od 10:00 do 16:00, inokedy sa odporúčame na prehliadku objednať  vopred. Turistov čaká aj sprievodné slovo miestnych obyvateľov, ktorí tieto pamiatky záujemcom sprístupňujú.

BBSK Lenka Štepáneková, foto : Za horami, za dolami

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *