Mestský Festival umenia Banská Bystrica sa uskutoční na konci prázdnin

Obľúbené podujatie pre všetky vekové kategórie skrášli ulice a centrum mesta pod Urpínom aj tento rok. Známy Banskobystrický Montmartre mení svoj názov na Festival umenia Banská Bystrica – FUBABY 2015 a bude sa viac orientovať na mesto samotné.

Od 30. augusta do 4. septembra 2015 budú môcť už po štvrtýkrát Banskobystričania v uliciach stretnúť umelcov a sledovať, ako pod ich šikovnými rukami vznikajú umelecké diela. Milovníci umenia budú môcť navštíviť tvorivé dielne, interaktívne semináre a koncerty. Patrónkou štvrtého ročníka festivalu sa stala riaditeľka úspešného vydavateľstva, iniciátorka súťaže recitátorov Sládkovičova Radvaň a riaditeľka ankety Slovenka roka, Mária Reháková.

Počas prvých troch ročníkov podujatie navštívilo podľa organizátorov takmer 36 tisíc návštevníkov, zúčastnilo sa ho 169 umelcov z 5 krajín, priniesol tiež 60 umeleckých diel, 30 koncertov a 3 unikátne výstavy diel majstrov zo súkromných zbierok. Stúpajúca prestíž podujatia je odrazom jedinečnosti výtvarného a sochárskeho stretnutia mnohých tvorcov. Aj vďaka tomu sa festival stáva známym a nadobúda medzinárodný charakter. Tohto roku sa predstavia umelci z piatich krajín.

Témou tohtoročného festivalu je konfrontácia historických udalostí, najvýraznejších osobností, fiktívnych postáv a legiend patriacich k dejinám medeného mesta so súčasným životom a osobnosťami Banskej Bystrice. Opäť sme siahli po banskobystrických rodákoch, ktorí v meste pod Urpínom pôsobia, alebo sú akýmkoľvek spôsobom s ním prepojení,“ hovorí jeden z organizátorov festivalu Igor Šimeg.

Počas Festivalu umenia Banská Bystrica budú prebiehať aj výstavy diel významného slovenského akademického maliara a ilustrátora Jozefa Cesnaka, diel Martina Jánoša, ale aj diel z predchádzajúcich ročníkov Banskobystrického Montmartru. Najmenším návštevníkom a talentom zo sociálne slabších rodín budú patriť všetky dopoludnia.

Okrem prezentácie rôznych druhov umenia – sochárstva, maliarstva, 3D street artu i rezbárstva, ponúknu organizátori návštevníkom rôzne štýly hudby a tanca. Na svoje si prídu vyznávači swingu, oldies, rapu, jazzu, šansónov a muzikálov. Bližšie informácie o programe sa dozvieme neskôr, ale už teraz sa môžete tešiť na Sisu Sklovskú, Janu Kocianovú, Swingless Jazz Ensemble s Marekom Kutnárom, Trjof Il Trio, ale aj populárnu banskobystrickú rockovú formáciu Rock Reunion, kapelu Pas de Pitié! či repera Suverena. Súčasťou štvrtého ročníka festivalu bude aj poetické predstavenie Ars Poetica Neosoliensis a Hudobná glosa Igora Šimega.

Som rád, že aj tento rok bol do kalendára tradičných letných podujatí zaradený umelecký festival. Za štyri roky si našiel svojich obľúbencov medzi mnohými návštevníkmi mesta, ale aj samotnými Banskobystričanmi. Teším sa, že v závere prázdnin bude naše mesto žiť rôznymi druhmi remesiel, tradičným aj moderným umením,“ hovorí Martin Turčan, 2. zástupca primátora mesta Banská Bystrica.

Festival umenia Banská Bystrica je príležitosťou pre profesionálov, absolventov, i študentov, ktorí budú mať možnosť prezentovať svoje schopnosti v piatich sekciách: maliari na cestách, sochári na dlažbe, básnici a hudobníci na ulici, filmári na kopci a ľudia v pohybe.

Špeciálnym projektom štvrtého ročníka festivalu bude Medená perla na Hrone. Jeho cieľom je počas troch rokov vytvoriť maketu Banskej Bystrice. Spoločné dielo z medi a dreva vytvoria dobrovoľníci a profesionáli. Ďalším atraktívnym a interaktívnym dielom pre turistov a domácich obyvateľov bude Cesta medi. Akcia pod názvom Via Neosoliensis bude zahŕňať kolekciu výtvarných diel v exteriéri.

Všetky podujatia, workshopy, výstavy, či koncerty budú pre širokú verejnosť zdarma.

(pef)

Pozri tiež

Banská Bystrica získala titul ENVIROMESTO 2023

Prírode blízke hospodárenie v mestských lesoch, energetické zhodnocovanie zeleného odpadu, mozaikovité kosenie trávnikov, zelené strechy, budovanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *