Mestský festival umenia slávnostne otvorený

IV. ročník Banskobystrického Montmartru bol dnes slávnostne otvorený v nákupnom centre Europa SC o 17. hodine Igorom Šimegom, II. viceprimátorom mesta Banská Bystrica Martinom Turčanom a Sisou Sklovskou – speváckou divou.

Zároveň sa konal krst malej makety Barbakanu, ktorú pokrstili všetci spoluorganizátori podujatia. Krstilo sa šampanským. Na slávnostnom otvorení si návštevníci mohli pozrieť výstavu diel výtvarníka a ilustrátora Jozefa Cesnaka, portrétistky Zuzany Nôtovej, sochára Martina Jánoša. Zahrali Swingless Jazz Ensemble z Nitry. Hviezdou večera bola speváčka Sisa Sklovská.

Celkom 27 umelcov z piatich európskych krajín tvorí tento týždeň v uliciach pod Urpínom.  Maliarske sympózium sa tento rok stalo súčasťou nového Festivalu umenia Banská Bystrica – FUBABY 2015, ktorý prináša do mesta nielen tvorbu maliarov, ale aj rôzne interaktívne semináre či koncerty.

Okrem pozorovania maliarov pri práci budú mať možnosť Banskobystričania i návštevníci mesta v najbližších dňoch vidieť prezentácie aj iných druhov umenia. Už dnes pri vstupe do obchodného centra dávali novú tvár kmeňom stromov rezbári, a to aj s pomocou motorových píl či brúsok. Organizátori navyše ponúknu rôzne štýly hudby a tanca. Na svoje si prídu vyznávači swingu, oldies, rapu, jazzu, šansónov a muzikálov. Najmenším návštevníkom a talentom zo sociálne slabších rodín budú patriť všetky dopoludnia spríjemnené maľovaním, poéziou či sochárstvom.

Osobitným projektom festivalu je Medená perla na Hrone. Jeho cieľom je za tri roky vytvoriť maketu starej Banskej Bystrice. Dielo bude z medi, bronzu a dreva a organizátori ho chcú na čas osadiť na Námestí slobody, v časti, kde kedysi stála socha Lenina. Podľa Mareka Šlosára prvá časť diela je už hotová a vytvoril ju sochár Martin Jánoš.

Podujatie vzniklo v roku 2011. Počas prvých troch ročníkov pod názvom Banskobystrický Montmartre ho navštívilo takmer 36.000 návštevníkov. Zúčastnilo sa na ňom 169 umelcov z piatich krajín. Výsledkom predchádzajúcich rokov bolo 60 umeleckých diel, 30 koncertov a tri unikátne výstavy diel majstrov zo súkromných zbierok.

(ek), (pef)

Pozri tiež

Banská Bystrica opäť ožije umením a zábavou!

ročník festivalu umenia a dizajnu v Banskej Bystrici – FUBABY 2020 – s bohatým kultúrnym programom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *