Mladosť Bystričanom

Univerzitný folklórny súbor Mladosť pripravil pre všetkých Bystričanov a návštevníkov mesta folklórne vystúpenie. V sobotu o 18.00 h na Námestí SNP v Banskej Bystrici si poriadne dupli na pódiu a obecenstvo sa mohlo tešiť s tanečných či speváckych výkonov. Dokonca si mohli vychutnať až akrobatické kúsky, napríklad keď mládenec zdvihol tanečnicu nad hlavu takmer ako s filmu Dirty dancing, no to nebolo všetko. Najväčší aplauz zožal dychvyrážajúci kúsok, keď sa dievča v kroji ocitlo vo vzduchu nad hlavou svojho tanečného partnera a ten si dovolil dať jednu ruku v bok, neuveriteľne dokázal udržať dievčinu na jednej ruke za čo zožal obrovský potlesk a obdiv.

Mottom akcie pod názvom Mladosť Bystričanom bolo  „Príďte si s nami oddýchnuť“ informoval o tom umelecký vedúci a choreograf Martin Urban.

Predstavenie sa konalo pri príležitosti uzavretia akademického roku a prvého letného dňa. Súbor Mladosť sa predstavil s výberom toho najlepšieho z tohtoročnej sezóny a týmto predstavením otvorilo svoje letné aktivity a festivalovú sezónu.  Hosťom Mladosti boli detské folklórne súbory Matičiarik strednej a najstaršej generácie s tancami z Dúbravice, Hrochoti, Kokavy nad Rimavicou a Horných Pršian.
Najväčším podujatím, ktorého sa Mladosť počas tejto sezóny zúčastní, bude 50. ročník Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe.

„Začínajú sa v piatok 26. júna a Mladosť sa na nich predstaví v dvoch programoch,“ priblížil umelecký vedúci.

Univerzitný folklórny súbor Mladosť je reprezentačným telesom Univerzity Mateja Bela, pre ktorú v priebehu celého roku pripravuje kultúrny servis a edukačné aktivity spojené s umeleckou činnosťou. V tomto smere spolupracuje s Univerzitným miešaným a ženským speváckym zborom, inštrumentálnymi súbormi, orchestrom a poprockovou skupinou, pod spoločným názvom Umelecké súbory Mladosť.

V sobotu teda námestie ovládol folklór a bolo to naozaj vynikajúce. Tradície nestrácajú na hodnote, naopak ich hodnota stále stúpa a vďaka folklórnym súborom sa môžeme tešiť, že piesne „starých materí a otcov“ stále žijú.

O tom, že ľudová hudba je chytľavá by Vám svoje vedeli povedať aj tanečníci, ktorí síce nemali kroje, ale zatancovali si aj bez nich. Pozrite si ich v závere fotogalérie.

(mp)

Pozri tiež

KOLEDA AKO DAR

Prvá sviečka na adventnom venci sa rozhorí už túto nedeľu a Stredoslovenské múzeum si pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *