Slávnostnú premiéru opery v dvoch dejstvách Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta uvedie v réžii Dominika Beneša 27. mája Štátna opera v Banskej Bystrici.
269. premiéru hudobne naštudoval a postaral sa o ňu Igor Bulla. V roku 1791 mala opera svetovú premiéru vo Viedni.
Pod libreto sa podpísal Emanuel Schikaneder a podľa ŠO spolu s Mozartom vytvoril nesmrteľnú Čarovnú flautu, dielo, ktoré je výsledkom obrovského snaženia a nesmiernej tvorivosti.
„Dnes presne nevieme, ktorý z nich bol vlastne skutočným autorom námetu, ktorého alfou a omegou je mravnosť, pravda a láska. Podstatné však je, že toto „prikázanie“ je zrozumiteľné i dnes, v čase, keď spoločnosť stráca cit pre rozlišovanie dobra a zla, pravdy a klamstva, podvod je zamieňaný so šikovnosťou a strata dôstojnosti nie je vnímaná negatívne,“
uviedla Štátna opera. Ako pripomenula, táto opera vznikla ako produkt ľudového divadla pre pospolitý ľud, ktorý dokázala strhnúť. Zaujala však i znalcov a intelektuálov, toto zaujatie trvá dodnes. Jej nadčasové posolstvo a silný účinok spočívajú v zrozumiteľnom podaní mravnej pravdy, nesmrteľnej hudbe a myšlienkovo nabitom texte.
V Mozartovej Čarovnej flaute nachádzame zvláštny príbeh, evokujúci do istej miery typickú klasickú rozprávku. Mnohé okolnosti „rozprávkovosti“ tohto príbehu aj nasvedčujú: existencia múdreho starca Sarastra a zlej Kráľovnej noci, púť odvážneho Tamina hľadajúceho stratenú princeznú Paminu, zjavenia troch záhadných dám, ale aj prítomnosť typicky rozprávkovej bytosti, vtáčnika Papagena, ktorý sa stane Taminovým spolupútnikom. Hlavných hrdinov magicky ochraňuje zázračný zvuk flauty a zvonkohry, „povinný“ rozprávkový triumvirát napĺňa Chrám múdrosti, Chrám rozumu a Chrám prírody – a popri týchto troch chrámoch aj tri skúšky pripravené pre Tamina na jeho strastiplnej ceste.
Český režisér Dominik Beneš vníma Mozartovo operné dielo ako základ opernej literatúry. Čarovná flauta priamo v sebe nesie odkaz Mozartovej osobnosti.
„Je to svet bezbrehej fantázie. Flauta, ako taká, je vznešený nástroj, ktorý aktivuje najjemnejšie receptory emócií. Rovnako, ako keď nezaujato prečítam novú knihu, otváram tento príbeh a od prvého taktu nechávam v sebe vzbudzovať predstavivosť bezprostredného dieťaťa, ktorá ho vtiahne za zrkadlo. Čarovná flauta je žánrovo zmes science-fiction, lovestory, komédie či mravoučných poučných príbehov a intímnych drám,“ dodal.