Na námestí v Brezne pribudla v rámci vianočnej výzdoby mesta ľadová novinka

Koncept vianočnej výzdoby nášho námestia je spoločným výtvorom mesta Brezna a OOCR REGIÓN HOREHRONIE, ktorá projekt financovala. Jeho primárnym zámerom bolo pre obyvateľov mesta dotvoriť čarovnú atmosféru Vianoc, ale rovnako prilákať nových návštevníkov, ktorí do nášho regiónu, v čase vianočných sviatkov, prichádzajú za oddychom a zimnými športami.

,,Kvôli aktuálnej nepriaznivej situácii spojenej s pandémiou sme bohužiaľ nemohli ani tento rok zrealizovať všetky naše plány. Osvetlené ľadové kreslo a vianočná projekcia zvonice, ktorú si obyvatelia mesta mohli všimnúť už počas uplynulého týždňa, spolu predstavujú prvky, ktoré sme mohli v súlade s protipandemickými opatrenia predstaviť už tento rok. Kreslo je schválne umiestnené v centrálnej časti námestia tak, aby sa na ňom okoloidúci mohli odfotiť s osvetlenou mestskou vežou a vianočným stromčekom v pozadí.“, 

uviedla výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Výrobu kresla zabezpečovala slovenská firma s názvom Ľadová továreň, ktorej majiteľ je zástancom toho, že práca s ľadom nie je prácou, ale záľubou. Každý realizovaný projekt je unikátnym dielom a vyčaruje obdiv v širokom spektre spoločenského života. Ich rukami vytvorené ľadové sochy sú dnes súčasťou rôznych firemných akcií, spoločenských a športových podujatí, či súkromných večierkov. Zamestnanci firmy sochy vyrábajú z namrazených ľadových blokov s rozmermi 100 x 50 x 25 cm a váhou okolo 130 kg. Namrazenie jedného ľadového bloku trvá približne 50 hodín.

Na výrobu ľadového kresla bolo potrebných 10 ľadových blokov, ktoré boli následne spájané za pomoci suchého ľadu a ľadovej drti. Jeho niekoľkohodinová výroba prebehla priamo na námestí 18. decembra 2021, svedkami ktorej boli okoloidúci obyvatelia. V skorých večerných hodinách, tak už zhotovené kreslo mohlo poslúžiť svojim prvým návštevníkom. Celková váha kresla sa odhaduje až na 1,5 tony. Pridanou hodnotou kresla je jeho spodné podsvietenie, vďaka čomu zaiste spríjemní najmä večernú atmosféru vianočného námestia.

,,Na záver by sme chceli poprosiť všetkých obyvateľov i návštevníkov, aby s kreslom zaobchádzali opatrne. Toto umelecké dielo je ručnou prácou, ktorá sochára stála veľa úsilia. Čím ohľaduplnejšie sa budeme ku kreslu správať, tým dlhšie nám všetkým poslúži, a rovnako bude všade navôkol šíriť radosť.“,

dopĺňa Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Zdroj a foto : TS OOCR, Žofia Koštialová

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *