Na zápis do svetového zoznamu UNESCO ašpiruje horehronský spev

Slovensko nominovalo na zápis do celosvetového Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO horehronský viachlasný spev. Návrh sa momentálne spracováva tak, aby ho do konca marca dostal sekretariát UNESCO v Paríži. Informoval o tom slovenský expert na ľudové umenie a generálny riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar.
Proces zápisu nie je jednoduchý, trvá minimálne dva roky. Do júna sekretariát UNESCO posúdi, či prihláška spĺňa všetky náležitosti a prípadne vyzve nominujúcu krajinu, aby nedostatky odstránila. O tom, či sa horehronský spev dostane na svetový zoznam, sa Slovensko dozvie až koncom budúceho roka.
Platí pravidlo, že prvok, o ktorého zápis sa krajina usiluje, musí byť najskôr v národnom zozname. Z neho môže každý rok nominovať iba jeden.
V slovenskom reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva je v súčasnosti 11 prvkov. V januári tohto roka sa doň dostal práve horehronský spev a modrotlač.
Ako priblížil Hamar, národná odborná komisia rozhodovala o prihlásení do svetového zoznamu iba horehronského spevu. Modrotlač totiž na budúci rok navrhne na zápis Rakúsko ako medzinárodnú nomináciu spoločne so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Spev je charakteristický intenzívnymi hrdelnými prejavmi s veľkou nosnosťou do diaľky a dobre počuteľnými viachlasnými súzvukmi. Jeho tradícia vychádza z valašsko-pastierskeho spôsobu života.
Slovensko má v hre ešte jeden návrh. Ten podalo vlani spoločne s Českou republikou. Ide o tradičné bábkarstvo. Medzivládny výbor UNESCO o ňom bude hlasovať koncom tohto roka.
V celosvetovom zozname UNESCO má SR celkovo tri prvky. V roku 2008 sa doň zapísala fujara a jej hudba, v roku 2013 pribudla Terchovská muzika a vlani v decembri gajdy a gajdošská muzika.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Foto: Na Bystrickom sláviku zanôtili deti so zlatom v hrdle

Napriek sychravému zimnému počasiu v priestoroch ZUŠ v Banskej Bystrici vládla príjemná atmosféra. Predškoláci z rôznych …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *