Na Zvolenskom zámku opäť ožijú Zabudnuté remeslá

Po dvoch rokoch opäť ožijú Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku Počas víkendu 14.-15. mája zavítajú na zámok hrdinskí rytieri, zruční remeselníci, šikovní umelci, poctiví vinári a farmári a dokonca aj ozajstný drak a skutočná princezná so živým jednorožcom!

Zámok otvorí svoje brány obidva víkendové dni o desiatej hodine. Počas soboty sa deti môžu tešiť na zdolávanie rytierskej dráhy. Keď zvládnu jej nástrahy, budú pasovaní za rytierov. Chýbať nebude ani obľúbené maľovanie na tvár. O zábavu bude postarané počas dych berúcich šermiarskych vystúpení. Ukážeme si tiež, ako vyzerala stredoveká poprava. Tých skôr narodených určite poteší čarovná vinárska ulička s tým najlepším, čo ponúkajú slovenské vinice. Vínny set sa bude dať zakúpiť priamo na mieste.

Sobotu večer zakončíme dramaticky prostredníctvom ukážky umenia kata. Tak ako už býva zvykom, Zabudnuté remeslá sa opäť spoja s miestnou Nocou múzeí a galérií. Zabávať sa budeme až do neskorých večerných hodín.

Nedeľa bude venovaná najmä deťom! Ich úlohou bude plniť rôzne úlohy u remeselníkov, aby si nakoniec mohli odliať vlastnú mincu, vstupenku na dračiu cestu. Tá preverí ich odvaha a šikovnosť. Podarí sa im poraziť ozajstné draka a oslobodiť skutočnú princeznú? Program bude obohatený o  šermiarske súboje na život a na smrť, šikovné ruky kováčov, hrnčiarov, šperkárov či rezbárov. Bohatý program počas podujatia zabezpečia dve šermiarske skupiny. Stredoveký Spolok Rytierov Vir Fortis už určite poznáte z našich obľúbených podujatí! Sú zárukou skvelej zábavy pre malých aj veľkých. Inak tomu nebude ani Zvolenskom zámku, kde vás budú sprevádzať počas celého dvojdenného programu. CASSANOVA – spoločnosť veselých šermiarov z Banskej Bystrice na Zvolenský zámok privedie nielen ozajstného draka a živého jednorožca, ale aj svoje viac ako 30-ročné bohaté skúsenosti so šermiarskymi divadelnými vystúpeniami.

„O remeslo na Zvolenskom zámku nebude núdza. Svoje umenie predstaví kováč s ukážkou kutia v skutočnej vyhni, drotár s výrobou šperkov, kameník, sudár či rezbár. Zaujímavá bude určite ukážka odlievania cínových vojačikov. Remeslu sa budú môcť priučiť aj samotní návštevníci, ktorí budú mať možnosť vyskúšať spomínané odlievanie či razenie mincí z cínovej rudy. Pripomenieme si tiež zabudnuté remeslo rytierstva v podobe lukostreľby, ukážok šermiarskej techniky a rytierskeho boja vrátane dobíjania hradieb. Interaktívne vtiahneme do programu malých aj veľkých divákov počas výcviku štítovej hradby,“

prezradil autor programu Miroslav Klembara zo Stredovekého Spolku Rytierov Vir Fortis.

Veríme, že návštevníkov potešíme kupónom v hodnote 3 € na nákup remeselných výrobkov, ktorý bude súčasťou vstupenky pre dospelých. Celé podujatie bude sprevádzané dobovou hudbou. Pred Zvolenským zámkom sa budú nachádzať stánky s občerstvením.

„Veľmi sa teším, že po dvoch rokoch poznačených pandémiou vrátime remeselníkov i šermiarov do čarovného prostredia Zvolenského zámku. Deti určite zabavia princezná, drak i jednorožec, ako aj rôzne zábavné hry a súťaže. Rodičia si zasa prídu na svoje v remeselnej a vo vinárskej uličke s jedinečnou atmosférou. Bude to víkend plný zážitkov pre malých aj veľkých, a zároveň podporíme regionálnych výrobcov,“

doplnil Pěč.

OOCR, Terézia Fiľová

Pozri tiež

Únia miest Slovenska (ÚMS) apeluje na NR SR – Stiahnite tie nezmyselné návrhy

ÚMS – o pomoc požiadame aj prezidentku SR. Mestá sú opäť vystavené podrazom zo strany …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *