Nadšenci gospelovej hudby sa stretnú na festivale Verím Pane

Nadšenci gospelovej hudby sa v utorok 21. júla stretnú na 25. ročníku festivalu Verím Pane, ktorý v amfiteátri a na klubovom pódiu v Kultúrnom dome v Námestove potrvá do nedele 26. júla. TASR o tom informovala Mária Ružbarská, PR manažérka hudobného festivalu Verím Pane.

Jubilejný ročník sa uskutoční tradične v Námestove, ktoré je jeho domovom už 18 rokov.

„Novinky aj časom osvedčené a obľúbené časti programu sľubujú opäť bohatý hudobný, umelecký aj duchovný zážitok. Návštevníci Verím Pane 2015 sa môžu tešiť napríklad na koncerty slovenských hudobných skupín Credo, Sába, Boží šramot, 30tri, Kéfas, The Elements, Simona Martausová, Magnet, Kerygma, Križiaci, 4Others a množstvo ďalších. Každoročne sa na festivale prezentujú tiež českí umelci. Už v stredu (22.7.) poteší divákov pesničkár Pavel Helan, susedskú hudobnú scénu zastúpia v ďalších dňoch kapely A.M.Úlet či Hrozen. Oproti ostatným ročníkom si organizátori pripravili viacero noviniek, medzi také patrí napríklad pokračovanie programu aj v nedeľu či turnaj hudobníkov v disciplíne, v ktorej nie je nikto z nich doma,“ uviedla PR manažérka festivalu.

Doplnila, že medzi sprievodné aktivity festivalu Verím Pane patria každoročne tvorivé dielne.

„Tento rok sa účastníci budú môcť realizovať v Aranžovaní kvetín, Práci v kapele, Tvorivom ateliéri, fotografickí nadšenci v dielni Gospelfoto a pre deti je tu už tradičná Detská dielňa, v ktorej sa budú môcť realizovať mladí umelci. K pravidelným aktivitám festivalu patrí prehliadka filmov Pilgrimfest a nebudú chýbať osvedčené aj úplne nové a menej známe spoločenské hry,“ podotkla Ružbarská.

Dôležitou súčasťou festivalu Verím Pane je okrem hudobnej zložky tiež duchovný program. „Jednotlivé jeho súčasti prelínajú celé podujatie. Návštevníci, účinkujúci aj organizátori môžu využiť duchovné poradenstvo, zúčastniť sa na duchovnej obnove a festivalových svätých omšiach sprevádzaných spevokolmi Effata, Fortuna, Mládežníckym zborom z Dolného Kubína a ďalšími,“ dodala PR manažérka festivalu.

„Muzikanti a lektori bez nároku na honorár. Organizátori obetujúci svoje dovolenky či časť prázdnin. Helperi a účastníci festivalu znášajúci pohodlie i nepohodlie počasia a tvrdosť karimatiek a často i studenú vodu v sprchách. Námestovčania viac či menej akceptujúci festivalový ruch. Nedokážem povedať, čím všetkým mi to päťdňové festivalovanie na Oravskej priehrade je. Jednoducho – som tam doma. A myslím, že nielen ja,“ zhrnul výnimočnosť festivalu a jeho atmosféru zakladateľ a otec festivalu, rímskokatolícky kňaz Juraj Drobný.

Hudobný festival Verím Pane sa konal prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach z iniciatívy vtedajšieho mladého správcu farnosti Horné Kočkovce Juraja Drobného. V rokoch 1994 – 1996 bola miestom konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa nekonal a od roku 1998 sa uskutočňuje v Námestove pri Oravskej priehrade, uzatvorila Ružbarská.

tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *