Najviac hlasov pre udelenie grantu na obnovu získal organ v Španej Doline

Barokový organ v rímskokatolíckom Kostole Premenenia Pána v Španej Doline získal od Nadácie VÚB grant vo výške 30.000 eur na svoju obnovu.

Rozhodla o tom verejnosť v hlasovaní na internete. Do hlasovania v rámci 9. ročníka iniciatívy nadácie, zameranej na záchranu kultúrnych pamiatok na Slovensku, sa zapojilo viac ako 58.000 ľudí.

„Sme poctení tým, že sa nám poukázaním na stav historických organov v tejto krajine podarilo pootvoriť dvere téme, ktorá doposiaľ v spoločnosti príliš nerezonovala,“

uviedol predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Do systému verejného hlasovania bolo zaradených deväť klenotov historického organárstva, ktoré si nutne vyžadujú obnovu. Počas súťaže, ktorá trvala od 12. do 25. februára, vyjadrovala verejnosť svoju podporu najvýraznejšie najmä unikátne vyzdobenému barokovému organu v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Levoči, organovému prospektu v rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša v Prešove a organu v Španej Doline.

Práve správcovia organu zo Španej Doliny dokázali osloviť a zaktivizovať najväčšiu skupinu priaznivcov. Svoj hlas pre obnovu tohto vzácneho nástroja dalo až 19.590 obyvateľov prevažne zo stredného Slovenska.

„Ide o posledný zvukovo autenticky zachovaný organ od vychýreného banskobystrického organára Martina Podkonického z roku 1751. Organ absolvoval na začiatku 20. storočia niekoľko prestavieb, kedy došlo k odstráneniu niektorých pôvodných častí, našťastie nie z oblasti píšťalového fondu. Tento významný nástroj si plne zaslúži zreštaurovanie do pôvodnej barokovej podoby,“

priblížil organ vedecký pracovník z Ústavu hudobnej vedy SAV, organológ Andrej Štafura.

„V najbližšej dobe je však nevyhnutné predovšetkým zo strany kompetentných vytvoriť funkčný systém, aby sme zachránili aj ostatné nástroje, ktoré máme na Slovensku a neprišli tak o značnú časť hudobnej pamäte nášho národa,“

dodal. Reštaurátorské práce na organe sa začnú pred letom a zrealizované budú do konca tohto roka.

Nadácia VÚB podporila počas uplynulých ročníkov svojej hlasovacej súťaže reštaurovanie aj viacerých ďalších kultúrnych pamiatok. Na základe podpory verejnosti získali prostriedky na odbornú obnovu napríklad renesančná zvonica v podtatranskej obci Vrbov, sochy antických bohov v Piešťanoch, Leopoldova brána v Komárne, vitráže v Spišskej Kapitule, fresky v stredovekom kostolíku v obci Čerín či dielo Majstra Pavla z Levoče – jeho Súsošie Kalvárie v Spišskej Novej Vsi.

tasr, foto: mp

Pozri tiež

FOTO: Špania Dolina včera ožila divadlom, bohatý program pokračuje aj dnes

Malebná banícka obec Špania Dolina hostila v piatok 14. augusta už 12. ročník divadelného festivalu ŠpanDiv, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *