Nástupište 1-12 v Topoľčanoch predstaví Dernerove Portréty majstrov

Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 ponúkne v podchode pod topoľčianskou autobusovou stanicou výstavu Martina Dernera Portréty majstrov.

S myšlienkou vytvoriť dielo venované svojim obľúbeným hudobným skladateľom sa slovenský grafik pohrával dlhší čas. Zrealizovať sa mu ju však podarilo až minulý rok, kedy vznik portrétov hudobných velikánov podporilo Nástupište 1-12 v rámci svojho medzinárodného projektu Pravidelná linka. Po divákoch v Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Nórsku, Dánsku a vo Francúzsku si bude môcť pozrieť Dernerove Portréty majstrov aj slovenské publikum. Výstava sa uskutoční v priestoroch topoľčianskeho multimediálneho priestoru pre súčasnú kultúru od 5. do 31. marca tohto roka. Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, informoval Julo Krištof z Nástupišťa 1-12.

V kontexte doterajšej Dernerovej tvorby nadväzujú Portréty majstrov na jeho starší cyklus Komentáre. Rovnako ako v nich siaha Derner po nájdených existujúcich fotografiách, do ktorých vstupuje využívajúc rôzne média – pero, ceruzu, akryl, oheň a ďalšie. Vyberá si pritom fotografie amerických hudobných skladateľov druhej polovice 20. storočia a svojou úspornou, až minimalistickou kresbou a maľbou dokonale reflektuje hudbu zvolenej epochy. Zdanlivo geometricky presné štruktúry, ktoré na povrchu fotografií vytvára, odhaľujú jeho obdiv k matematickej kráse raných diel pionierov hudobného minimalizmu, či presne definovaným pravidlám náhody v aleatorických kompozíciách 50. rokov minulého storočia.

Z Dernerových diel možno vyčítať, že sa pri ich tvorbe dobrovoľne rozhodol podstúpiť rovnako náročný fyzický proces, akým prechádzajú hudobníci interpretujúci diela vyobrazených skladateľov, skonštatoval Krištof.

„Derner priam s fanatickou húževnatosťou ťahá farebným perom stovky jemných liniek interpretujúc tak legendárnu grafickú partitúru Earla Browna December 1952. Trpezlivo vedľa seba ukladá časti koláže pripomínajúce klávesy piana v snahe čo najvernejšie zachytiť šestnástinový odstup dvoch klavírov v Reichovej kompozícii Piano Phase. Nikdy pritom nezachádza k popisnosti. Naopak, jeho Portréty majstrov sú konceptuálnym dielom, ktorého pochopenie vyžaduje vzhľad a poznanie kontextu, podobne ako kompozícia Johna Cagea 4’33“, ktorá je v Dernerovom podaní majstrovským podaním fenoménu neexistujúceho ticha,“ hodnotí výstavu Krištof.

Martin Derner sa narodil v roku 1973 v Košiciach. V rokoch 1996-2002 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre grafiky a iných médií v Ateliéri voľnej a farebnej grafiky. V roku 1998 absolvoval študijný pobyt na Uniwersytet Artystyczny v poľskej Poznani a v roku 1999 na University of Newcastle upon Tyne vo Veľkej Británii. Od roku 2005 pedagogicky pôsobí na Katedre grafiky Fakulty výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Žije a tvorí v Bratislave, okrem voľného umenia sa venuje grafickému dizajnu.

Zdroj a ilustr. foto : tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *