Noc plná netopierov

Netopiere patria medzi tajuplné nočné živočíchy, z ktorých má väčšina ľudí strach a predsudky. Lenže, opak je pravdou, jedná sa o fascinujúce tvory, ktoré žijú na hranici života a smrti a majú vyvinuté dokonalé schopnosti, aby prežili v pestrej mozaike životného prostredia od jaskýň až po mestá. Dnes sú netopiere po hlodavcoch najpočetnejším radom cicavcov, ktorý tvorí takmer 1200 druhov. Skoro každý štvrtý cicavec na svete je teda netopier.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo v netradičnom čase v Tihányiovskom kaštieli 05.09. 2022 o 19.30 hod. podujatie Príroda bez hraníc. Z názvu prednášky Noc plná netopierov Petra Bačkora zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku bude pre návštevníkov okrem oboznámenia sa s tajuplným životom týchto živočíchov, čakať aj ich večerné pozorovanie v okolí Radvane.

 „Netopier je jediný cicavec na svete, ktorý vie skutočne lietať. Sú to nesmierne šikovní a výkonní letci. Vo vzduchu zvládnu obdobné akrobatické kúsky ako vtáci. Rovnako dokážu prekonať obrovské vzdialenosti, neraz aj niekoľko tisíc kilometrov. Svoj domov si nájdu všade. Pomerne veľmi rýchlo sa prispôsobili na život v meste. Nájdeme v nich zaujímavých zástupcov netopierov, ktoré zdieľajú paneláky spolu s Vami bez toho, aby ste možno o tom vedeli“,

hovorí Peter Bačkor zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

     Netopiere sú ozajstní spachtoši, ktoré denne prespia až dvadsať hodín. Aktívne sú výlučne za súmraku, úsvitu a počas noci. Cez deň spia ukryté na tmavých pokojných miestach, kde ich nič neruší. Spia zásadne dolu hlavou, pričom sa pevne držia pazúrmi zadných nôh. V tejto polohe nemajú prakticky nijakú spotrebu energie.

 „Aj tento rok sme veľmi radi, že naše pozvanie prijal do Prírody bez hraníc pán Peter Bačkor. Nočná prednáška o netopieroch má každý rok úspech a pre návštevníkov to je príjemné spestrenie. Verím, že tak ako minulý rok, budeme netopiere pozorovať  priamo v okolí kaštieľa. Keďže netopier vydáva ultrazvukové signály, budeme sa ich snažiť spolu s návštevníkmi dešifrovať v blízkej prírode“,

dopĺňa Anna Brlošová lektorka Stredoslovenského múzea.

Všetky u nás žijúce netopiere sa živia výhradne hmyzom, za noc dokáže netopier skonzumovať až 1/3 svojej hmotnosti (to je 3000 komárov). A práve táto vlastnosť robí z netopiera veľmi užitočného tvora, ktorý dokáže účinne tlmiť premnoženie hmyzu. V prípade akéhokoľvek nálezu netopierov je manipulácia s nimi  len v nevyhnutných prípadoch a len v ochranných rukaviciach. Ináč je prísne zakázaná.

Októbrová Príroda bez hraníc bude venovaná výstave Pozoruhodné šváby – nepanikárte. 10. októbra o 17:00 hod. si predstavíme túto obdivuhodnú skupinu hmyzu, s ktorou sa neprávom spájajú informácie ako o škodnom hmyze.

SSM (Dana Kurtíková)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *