O vypálenej obci Kalište vyjde krásny historický kalendár

Prezentovaný bude na 14. ročníku na Stretnutí generácií na Kališti dňa 22.6.2019.

Tohtoročné 75. výročie Slovenského národného povstania je nielen pripomenutím si histórie, ale aj oslavou hodnôt nášho národa. My, mladší, by sme mali dnes s úctou ďakovať generáciám našich starých a prastarých otcov a mám za súčasný svet, ktorý je pre nás bez vojnových  hrôz a strachu.

Udalosti neskorého leta roku 1944, nezištná pomoc obyvateľov Kalište počas jesene i zimy partizánskym jednotkám v prostifašistickom odboji, tragicky ukončili dejiny Kališťa, malej obce na úpätí Nízkych Tatier. Kališťania sa ale nestratili, spomienku na svoju rodnú obec, spomienku na svojich blízkych preživších i padlých každým rokom pripomínajú svojim deťom a vnukom na Stretnutí generácií na mieste vypálenej bývalej obce.

Dnes už národná kultúrna pamiatka Kalište v roku 2020, pripomenie svetu, že už 75 rokov je miestom, kde už síce nežijú ľudia, ale prežíva v nej silná spomienka. Jej nositelia a ich potomkovia žijú ďalej, v Banskej Bystrici, v Moštenici, v Slovenskej Ľupči, na Balážoch, ako aj v ďalšom bližšom i vzdialenejšom svete.

Banskobystrické občianske združenie E D U media, vydavateľstvo Agentúra MP s.r.o., Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, pamätníci udalostí, Múzeum SNP a Literárno – hudobné múzeum v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici spojili svoje sily, aby zaujímavým spôsobom vzdali hold smutne známemu Kališťu. Vytvorili krásnu a užitočnú pamiatku na túto obec. Výsledkom spoločnej snahy bude nástenný kalendár na rok 2020, ktorý počas dvanástich mesiacov, dvanástimi čiernobielymi zábermi sprostredkuje osudy obce Kalište.  Od prvých predvojnových záberov,  cez pripomienku tragických udalostí, i život vo vypálenom Kališti po vojne, ako aj  výstavbu Nového Kališťa v Banskej Bystrici. Zachytáva udalosti niekoľkých desaťročí a rozpráva príbeh ľudí, ktorých tragické udalosti 18. marca 1945 nezlomili. Väčšina použitých historických záberov sa týmto kalendárom dostáva na verejnosť vôbec prvýkrát.

Kalendár bude prvýkrát verejne odprezentovaný na Stretnutí generácií na Kališti dňa 22. júna 2019, ktoré každoročne organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Múzeum SNP. Veríme, že si nájde miesto vo Vašich domoch, a že nebude pre Vás len každodennou pomôckou v sledovaní toku času, ale aj pripomienkou vážnych vecí, na ktoré treba myslieť a pripomínať si ich, aby sme ich už nikdy nezopakovali.

 

zdroj a foto: TS Mgr. Vladimíra Luptáková a PhDr. Marcel Pecník, foto: prezentácia titulného listu a mesiaca júl 2020
 

Pozri tiež

Kalište

Do 18. marca 1945 to bola malá uhliarska obec na úpätí Nízkych Tatier. Obyvatelia sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *