Oslava Svetového dňa cestovného ruchu v regióne Horehronie

Región Horehronie si opäť pripravilo pestrý program pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý každoročne pripadá na 27. septembra. Program, s pestrou paletou sprievodných aktivít, trval v meste Brezno dva dni, konkrétne 29. a 30. septembra 2023.

Na ich organizácii sa opätovne podieľala Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a Horehronské múzeum, pod záštitou Banskobystrického samosprávneho kraja.

OOCR REGIÓN HOREHRONIE pri príležitosti tohto, pre ňu významného sviatku, predstavila svoj nový produkt – mestskú hru, ktorá nesie originálny názov ,,Na špacírke Breznom“.

,,Vďaka tejto hre spoznajú všetci návštevníci, malí i veľkí, mesto Brezno zábavným a interaktívnym spôsobom. Dozvedia sa fakty, ale aj zaujímavosti o pamätihodnostiach či literárnych osobnostiach, ktoré v meste kedysi pôsobili, no hlavne zažijú počas jej hrania kopu zábavy.“

Popisuje výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Mestská hra má podobu brožúry, ktorú si záujemcovia, spolu s mapou mesta, vedia vyzdvihnúť v Mestskej veži, ktorá je zároveň sídlom Infocentra vo Zvonici. Potom je už len potrebné disponovať perom, orientačným zmyslom a chuťou poprechádzať sa a spoznať mesto z inej perspektívy. Brožúra obsahuje pravidlá hry, hracie pole, samolepky, súťažné otázky ako aj tipy na výlety v regióne. Motiváciou pre hráčov, za úspešné vyriešenie hry, sa môže stať malé prekvapenie, ktoré získajú od pracovníka Infocentra.

V piatok 29. septembra 2023 si v dopoludňajších hodinách mestskú hru odskúšalo približne 50 žiakov ZŠ s MŠ Karola Rapoša Pionierska 4 a ZŠ s MŠ Pionierska 2, ktorí sa vydali naprieč mestu za správnymi odpoveďami a úspešným riešením, za ktoré získali odmenu v podobe diplomu a prezentu.

Sobotný program bol zahájený v Horehronskom múzeu, konkrétne v Meštianskom dome, kde sa odohrávalo interaktívne bábkové divadlo na motív slovenskej ľudovej rozprávky ,,Dobrodružstvá Janka Hraška“. Poobedie patrilo ,,Pešovaniu Breznom“, teda zážitkovej komentovanej prehliadke po mestských dominantách, za ktorými všetkých účastníkov odviezol mestský BYSTRÁ EXPRES vláčik, pričom dôraz sa kládol aj na nástenné maľby.

Ivica Krištofová, riaditeľka Horehronského múzea, približuje program: 

,,Snažili sme sa pripraviť ponuku, ktorá  by bola príťažlivá, netradičná a zapamätateľná. Tradičná rozprávka v netradičnom spracovaní, zameranom na kritické myslenie, čítanie s porozumením, jemnú motoriku aj predstavivosť, je niečo čo môže zaujať všetky viaceré kategórie. Spoznať Brezno trochu inak môže byť tiež príjemným osviežením ako stráviť odpoludnie. Veríme, že spojenie dvoch inštitúcií naplní zámer podujatia a podčiarkne význam spolupráce OOCR a Horehronského múzea nielen v tento deň, ale celoročne, veď sledujeme spoločný cieľ – spokojného návštevníka..

Hneď po prehliadke sa v exteriéri Mestskej veže uskutočnil koncert gitarového virtuóza a speváka Dávida Bíleka, ktorý zožal úspech už v mnohých talentových televíznych súťažiach. Jeho vystúpenie si návštevníci mohli ešte o čosi viac spríjemniť aj popíjaním svojej obľúbenej šálky originálnej Breznianskej kávičky z lokálnej pražiarne spolu s Legendárnymi buchtami zo Zbojskej.

„Sme nesmierne radi, že aj tento rok sme pre domácich obyvateľom, ako aj pre návštevníkov mesta i regiónu, vytvorili v spolupráci s Horehronským múzeom atraktívny program, ktorý prepojil kultúru s umením, zábavou a poznaním,“

dodala Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

REGIÓN HOREHRONIE – oblastná organizácia cestovného ruchu

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *