Ples v opere prekvapil: Miesto jedného Centra včasnej intervencie otvorí dve

Dobročinný Ples v opere opäť potvrdil svoje celospoločenské poslanie. Vďaka jeho hosťom vzniknú na Slovensku až dve Centrá včasnej intervencie (CVI) – v Banskej Bystrici a vo východoslovenskom regióne. Na vznik špecializovaných zariadení, ktoré pomáhajú rodinám s deťmi s poruchami vývinu, poputuje od hostí 16. ročníka Plesu celkovo 232069 eur.

Kým zariadenia poskytujúce komplexné služby rodinám s deťmi s poruchami vývinu sú v zahraničí už roky štandardom, u nás prvé tri vznikli len v roku 2015. Práve na problematiku, ktorá bola doteraz na Slovensku štátom opomínaná, sa rozhodol upozorniť dobročinný Ples v opere. Šestnásty ročník predčil viaceré očakávania.

Sme veľmi radi, že sa nám vďaka hosťom Plesu v opere podarilo vyzbierať dostatok finančných prostriedkov na to, aby okrem Banskej Bystrice vzniklo ešte jedno Centrum včasnej intervencie. Zvažujeme jeho vznik vo východoslovenskom regióne,“ hovorí riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová.

Aj vďaka štedrosti hostí Plesu v opere sme opäť bližšie k cieľu poskytnúť pomoc tak, aby bola dostupná pre všetky rodiny, ktoré ju na Slovensku potrebujú,“ povedal výkonný riaditeľ nadácie SOCIA Vladislav Matej.

Včasná intervencia už nie je neznámou

Včasná intervencia na Slovensku bol pojem, ktorému donedávna rozumela len úzka časť verejnosti. Práve vďaka Plesu v opere sa táto celospoločensky závažná téma otvorila. Bratislavské Centrum včasnej intervencie prijalo dvoch nových zamestnancov.

„Kým v decembri sme sa starali o 32 rodín, dnes ich máme o štvrtinu viac,“ hovorí riaditeľka centra Erika Tichá.

Pozitívne reaguje aj riaditeľka CVI v Žiline, Miriam Pollitt: „Cítime, že sa zvýšilo povedomie nielen medzi klientami, ale i medzi spolupracujúcimi organizáciami. O tejto veľmi potrebnej starostlivosti sa na Slovensku konečne viac diskutuje a veľmi sa z toho tešíme.“

Suma je ešte vyššia než v minulom roku

Problematika rodín, ktoré vychovávajú deti s poruchami vývinu, pozvaných hostí 16. ročníka mimoriadne oslovila. Oproti minulému roku je vyzbieraná suma vyššia o viac ako 10 000 eur.A opäť stúpol aj počet hostí, ktorí prispievajú nad rámec stanovenej hodnoty vstupenky. Štedro prispeli v tomto ročníku i tí, ktorí sa Plesu z rôznych dôvodov nemohli nezúčastniť. Kumulatívne Ples v opere už na dobročinné účely prerozdelil celkovo 1 280 376,62 eur.

16. ples v opere bol oslavou splneného sna

Ples v opere splnil sen mnohých rodín, ktoré vychovávajú dieťa so zdravotným znevýhodnením a potrebujú vo svojej neľahkej situácii pomôcť. Na mapu Slovenska po Bratislave, Žiline a Prešove pribudne špecializované centrum aj v Banskej Bystrici a na východnom Slovensku. V krajine by malo byť podľa slov Vladislava Mateja Centier včasnej intervencie aspoň 20. Aj vďaka 16. ročníku dobročinného Plesu v opere je k tomu Slovensko o krok bližšie.

O Centrách včasnej intervencie

Primárnym cieľom CVI je poskytovať odborné služby a pomoc rodinám s deťmi (0-7 rokov), ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Filozofia centier vychádza z predpokladu, že práve rodina je tým najvhodnejším miestom pre rast a výchovu detí. Skúsený tím odborníkov centier pomáha nielen podporovať vývin dieťaťa a jeho rodinu, ale snaží sa aj o ich lepšie začlenenie do spoločnosti. Bezplatne ponúka sprevádzanie a poradenské služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda. Iniciátorom vzniku troch existujúcich CVI na Slovensku je SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien.

O Plese v opere

Ples v opere začal písať svoju históriu v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje nielen spojenie spoločenskej elegancie, vysokého kultúrneho zážitku, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie.

Ples v opere našiel svoje miesto v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá sa spája s vrcholnými umeleckými aj spoločenskými podujatiami. Každoročne ho poctia svojou prítomnosťou významné osobnosti spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života.

zdroj a foto : Soňa Húšťová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *