Počuli ste už o Bystrickej hodinke?

V našom meste sa spúšťa nový projekt z dielne Banskobystrckého okrášľovacieho spolku. Tentokrát nie dobrovoľnícky, ale kultúrno-vzdelávací, určený všetkým, ktorí bažia po zaujímavostiach o Banskej Bystrici.

Ak vás zaujíma, ako vyzerala Banská Bystrica napríklad  v 13.storočí, ako počas svojej histórie menila názvy, aká šľachta v nej pôsobila, ako vyzerala slávna medená éra, alebo vás zaujímajú skôr novodobé dejiny, Bystrická hodinka je určená práve pre vás! Známe aj menej známe fakty fakty, aj pikošky z histórie Banskej Bystrice, v sprievode historikov a odborníkov, vám počas pravidelných stretnutí raz do mesiaca prináša Banskobystrický okrášľovací spolok spolu s MAOI inštitútom digitálnych nomádov a občianskym združením Permon. Projekt je jedinečným súborom pravidelných stretnutí fanúšikov histórie, aj ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť o Banskej Bystrici niečo nové.

„V rámci pravidelných stretnutí sa budú konať prednášky, prezentácie a diskusie historikov, pedagógov, vydavateľov a fanúšikov histórie, ktorí vedia o téme viac, ako my ostatní a chcú sa s nami o svoje poznatky podeliť,“

uviedol Lukáš Franko z MAOI inštitútu, spoluorganizátor podujatia.

Stretnutia sú naplánované v priestoroch Šport baru v Dolnej ulici, kde hostia môžu stráviť príjemné chvíle pri káve a dozvedieť sa niečo nové.

Prednášky sú pre verejnosť bezplatné a účelovo orientované do kaviarne, resp.baru, aby si naši hostia mohli užiť Bystrickú hodinku pri chutnej káve, alebo pri niečom odvážnejšom. Bežná forma prednášok vo veľkých prednáškových miestnostiach môže veľakrát vďaka svojej formálnosti ľudí odradiť od účasti, preto sme volili inú formu, ktorú považujeme za viac prijateľnú pre širokú verejnosť,“ doplnil Franko.

Organizátori očakávajú nielen účasť stálych fanúšikov histórie, ale aj ľudí, ktorí mnoho faktov o našom meste nevedia a doteraz ich podobné podujatia nelákali. Keďže zaujať ľudí históriou nie je vždy jednoduché, prednášať budú uznávaní odborníci a každé podujatie bude sprevádzať aj zaujímavý vedľajší program.

„Nepôjde len o samotné prednášky, pretože chceme vytvoriť príjemnú uvoľnenú atmosféru a docieliť, aby ľudia zažili raz do mesiaca pekný kultúrny večer so svojimi priateľmi a dozvedeli sa pritom niečo nové. Hneď prvý večer v rámci Bystrickej hodinky bude špeciálny a spojený s fantastickou novinkou. V rámci neho nám mladá začínajúca umelkyňa Lucka predstaví krásnu kolekciu tričiek s motívmi Banskej Bystrice, ktoré si budú môcť ľudia zakúpiť v rámci benefičnej burzy na webe bbos.sk. Financie, ktoré sa v rámci burzy vyzbierajú, poputujú na pripravované dobrovoľnícke projekty Banskobystrického okrášľovacieho spolku. Pred Vianocami tak budú môcť Banskobystričania získať originálne, ručne maľované tričko a prispieť tým na dobrú vec. Len pre zaujímavosť, Lucka má iba 14 rokov a myšlienka pochádza práve od nej!povedala Diana Vigašová z BBOS.

Prvá Bystrická hodinka sa bude konať vo štvrtok 19.novembra o 18:00 v už spomínanom Šport bare v Dolnej ulici a hostia sa dozvedia to najzaujímavejšie z obdobia pred udelením mestských výsad Belom IV. Prednášajúcim bude vynikajúci archeológ Martin Kvietok, ktorý napriek svojej vyťaženosti prijal pozvanie a rád sa podelí o svoje vedomosti.

VŠETKY PODROBNOSTI OHĽADOM PREDNÁŠAJÚCICH, PRIPRAVOVANOM PORGRAME A ORGANIZÁTOROCH SI MôŽETE PREČÍTAŤ NA NOVEJ WEB STRÁNKE www.bystrickahodinka.sk

zdroj: TS BBOS

 

 

Pozri tiež

S októbrovou Bystrickou hodinkou návrat do novembra 1989

Akoby to bolo nedávno. Je to však už neskutočných tridsať rokov. Nežná revolúcia zmenila tvár …

2 komentáre

  1. Olha

    Ešte tak vedieť kde je Šport bare v Dolnej ulici ?
    PS: http://www.supernavigator.sk to nepozná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *