Pozvánka: 10. ročník Fubaby

Letné mesiace tohto roku sú nabité kultúrnymi podujatiami, ktoré prežili dlhé obdobie krantény a online života vo virtuálnom svete internetu.

FUBABY – festival umenia a dizajnu Banská Bystrica – aj medzinárodné výtvarné sympózium Banskobystrický Montmartre dosiahli na desaťročnicu. Obľúbený festival objavov, tvorby príležitostí, inovácií a spájaní profesionálov kultúry naprieč generáciám a žánrom.

Čo je ale výnimočné na tomto ročníku okrem 10. výročia?

HUDBA, ČO MA DRŽÍ NAD HRONOM!

– nový koncertný formát projektu

– nové atraktívne miesto pre kultúrnu scénu Nábrežie pri rieke, kde to v mestách Európy práve takto funguje

– nová Galéria Výtvarného sympózia Banskobystrický Montmartre na skultivovanej terase Múzea SNP (aj v spolupráci s ním).

Mestá Európy, ba vlastne na celom svete, práve takéto atraktívne priestranstvá prirodzene využívajú v prospech ľudí. Vrátane modernej protipovodňovej ochrany – esteticky aj funkčne riešenej s ohľadom na záujmy obyvateľov. Stali sa aktívnymi zónami kultúry, športu, relaxu – ako voda, ktorá prináša život aj do vyprahnutej púšte.

Koncertný prúd hudby nad riekou tvorený profesionálnymi umelcami, hudobníkmi, interpretmi širokého spektra žánrov a štýlov – od folklóru, cez populár, šansón, funky&jazz, španielske rytmy až po svetovú operu a naj populárnejšie muzikálové hity. Speváci a hudobníci z celého Slovenska, mladé talenty spolu so skúsenou generáciou umelcov, medzi ktorými nájdeme jedinečné špičky vo svojom žánri :

  • Petra Sabová – šansón,
  • Mária Olejníková – folklór a popular,
  • Mária Štefánikova –  pop,
  • Marek Kutnár & Mário Belák funkyjazz – z kapely Sematam,
  • operní speváci- víťazi súťaží, študenti aj absolventi  Akadémie umení v Banskej Bystrici , Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici – Angelika Nižňanská Fábry, Juraj Purdeš, Viktória Černajová, Milan Hajaš, Tomáš Ondriaš, Viktor Svetlík,
  • víťaz medzinárodných súťaží v hre na klasic gitaru a spevák David Bílek,
  • aj sólisti popredných muzikálových scén Igor Šimeg
  • a aktuálne najvychytenejšia muzikálová hviezda Mirka Partlová.

Hudba, čo ma drží nad Hronom! – ďalší z autorských kultúrnych projektov Igora Šimega sa symbolicky aj reálne odohrá v atraktívnom priestore doslova nad riekou – most na Uhlisko (od Kapitulskej ulice) s divákmi v areáli gastroprevádzky Hot Rod na nábreží – sľubuje jedinečný zážitok.

Sprevádzať ho bude výstava maliarskych a fotografických diel v exteriéri aj interiéri. Záštitu nad podujatím prijal primátor Ján Nosko. Realizované s finančnou podporou mesta Banská Bystrica, a najmä s podporou dlhoročných partnerov projektu – BCF Energy, Slovenka Silver s.r.o., Domoglass s.r.o. Spoluorganizátorom je aj v tomto roku Múzeum SNP. Veľkú vďaku organizátori vyslovujú tiež silnej pomoci obetavých dobrovoľníkov a podporovateľov.

Desaťročie festivalu je pre mesto Banská Bystrica výrazným aktivizujúcim motívom, podnecovateľom aj inšpiráciou – ako sa dá aj so symbolickou podporou, vďaka profesionalite a zanieteniu kultivovať, tvoriť a cieľavedome budovať kultúrny a turistický bod na mape Európy.

Podujatie v tejto unikátnej podobe je ukážkou spojenia generácii profesionálov všetkých odborov, žánrov, partnerov a predovšetkým kultúrnych osobností s otvoreným srdcom pre najširšiu verejnosť.

zč, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *