Pozvánka : Fašiangy v meste a hudobné podujatie

Vrcholí fašiangové obdobie

Jedno z najkrajších období roka, ktoré je plné tradičných zvykov sú fašiangy. Čas bujarých zábav, veselia, kedy sa do hojnosti spievalo a tancovalo, jedlo a hodovalo. Nechýbali obľúbené zabíjačky a svadby. Fašiangy, ktoré nasledovali po vianočnom období a končili pred 40 dňovým pôstom, symbolizujú obdobie prechodu od zimy k jari. Začínajú sa sviatkom Troch kráľov a končia o polnoci pred Popolcovou stredou, ktorá v tomto roku pripadla na 2.marec.

Podujatie Fašiangy v meste pripravené v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom sa uskutoční v utorok 1. marca 2022. O 17:00 hod. bude na Námestí SNP v Banskej Bystrici „Pochovávanie basy“. Ide o hru, ktorá uzatvára fašiangové obdobie. Od 18:30 hod. sa uskutočnia „Fašiangy s Kýčerou“ v Robotníckom dome v Banskej Bystrici. Pôjde o 60 minútový program venovaný tradičným zvykom, hudbe, piesňam a tancu z obce Čierny Balog.

 61. Banskobystrická hudobná jar

Koncert starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum –  Scherzi Amorosi oživuje jedinečné diela talianskych skladateľov z Inventára Evanjelického kostola v Bratislave z roku 1652. Skladby reprezentujú exkluzívnu virtuóznu vokálno-inštrumentálnu a inštrumentálnu hudbu talianskych skladateľov z evanjelického prostredia na našom území v 17. storočí. Vychutnať si atmosféru hudby, ktorú nie je počuť až tak často, bude možné v pondelok 28. februára 2022 o 17:00 hod. v banskobystrickom Robotníckom dome.

Mesto Banská Bystrica, Dominika Adamovičová , foto : Andrea Šlosárová

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *