Pozvánka: Kovačická insita

Štátna vedecká knižnica v Galérii v podkroví predstavuje výtvarné diela krajanov z Kovačice.

Prezentovaní autori patria do zlatého fondu kovačických insitných umelcov. Námetmi obrazov sú osvedčené témy Dolnej zeme, práca na poli, civilný život, oslavy i pohľady na krajinu s malebnými domčekmi. Zaujímavá farebnosť je samozrejmosťou vystavovaných diel.

„Banátska dedina Kovačica, obývaná Slovákmi, sa stala známou vo svete zásluhou svojich insitných maliarov. Chrániac a pestujúc všetky morálne, spoločenské a historické osobnosti svojich predkov, bez ohľadu na mnohé vplyvy, podarilo sa im zachovať si identitu, vieru a obyčaje. „Spôsob života, pôvod a prostredie určili jedinečnosť výtvarného prejavu kovačickej skupiny maliarov, tak vo výbere tém, ako aj kolorite, ikonografii a výraze.“

Citácia: Ján Hrk riaditeľ Galérie Insita v Kovačici.

Na súčasnej výstave kovačických umelcov je prezentovaný iba úzky výber diel z bohatého fondu Galérie Insita v Kovačici. Tvorbou sú zastúpení nežijúci i súčasní žijúci maliari tohto maliarskeho zoskupenia, ktorí tvoria prevažne v technike olej, pastel, akvarel a v kombinovanej technike. Do súčasného obdobia dlhý zoznam mien kovačických maliarov  dokumentuje kontinuitu kovačickej insity a dokazuje, že maliari rozdielneho veku začínali maľovať v rozličných časových etapách. Prezentovaná mladšia generácia autorov dosvedčuje, že kovačická insita kontinuálne nadväzuje na tvorivé posolstvo predchádzajúcich maliarskych generácií.

Diela kovačických insitných maliarov nás prenášajú do sveta pokoja, kľudu a harmónie. Sú charakterizované podmaňujúcou bezprostrednosťou, životnou múdrosťou a čistým, úprimným rukopisom.  Sú rýdze ako ľudová pieseň, ktorá vyviera priamo zo srdca. Ich svojsky štylizované dielka  vzdávajú úctu nielen svojej domovine, jej ľudovým tradíciám, ale približujú nám i svet hospodára s jeho každodenným starosťami, prácou, tiež radosťou, ktorú každodenný život prináša. Viacerí z autorov vytvárajú veselý a iskrivý obraz a svet dediny. Maľujú bezprostredne, nekomplikovane, jednoducho žartovne.

Maliarka Anna Kňazovicová hovorí o sebe : …do diel vnášam samú veselosť, v nich sa vraciam do detstva a maľujem predovšetkým zimu v Kovačici. Prečo zimu ? Po náročných poľných prácach zima mi poskytovala čas k maľovaniu…“ Jej dcéra Natália, kráča v šľapajách matky a naväzuje na tradíciu svetoznámej insitnej kovačickej školy. V každom prezentovanom diele sa stretávame s individuálnym, svojským výtvarným prednesom, ktorým nás autori vťahujú do sveta tradícií, bežného života prostého ľudu banátskeho kraja. Kovačicu v uplynulých rokoch navštívili, alebo aspoň vlastnia obrazy kovačických umelcov okrem iných i španielsky kráľ Juan Carlos, holandská kráľovná Juliana,  Ronald Regan, Francois Mitterand, herci Karl Malden, Peter Ustinov, Anthony Quinn, Alain Delon, Franco Nero, Anna Girardotova, Ursula Anderssova, kamerman Vitorio Storaro, futbalista Pele, hudobná skupina Rolling Stones, Onassis a iní.

Vernisáž výstavy 26. 10. 2023 o 17.00 h.

Diela kovačických výtvarníkov budú prístupné do 14.12. 2023.

Marta Hučková Kocianová, foto ilustračné SVK

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *