POZVÁNKA NA AUTORSKÉ ČÍTANIE: Peter Juščák vo Vile Dominika Skuteckého

Literárna cena Anasoft litera spoločne so Stredoslovenskou galériou vás pozývajú do Vily Dominika Skuteckého aj v mesiaci november.

Tentoraz príde do Banskej Bystrice spisovateľ Peter Juščák. 11. novembra o 17.00 hod. sa počas literárneho večera s ním bude zhovárať Egon Tomajko. Hudobným hosťom bude tentoraz Zuzana Mikulcová, ktorá v minulosti hrala napríklad aj ako predskokan na koncerte Jamesa Blunta.

Peter Juščák sa od roku 1991 stretával so ženami, ktoré boli odvlečené do pracovných táborov. Zaznamenával si ich rozprávanie a postupne uverejňoval ich príbehy v novinách alebo v rozhlase. Vyvrcholením jeho dlhoročnej práce je román …a nezabudni na labute (2014), ktorý bol nominovaný na literárnu cenu Anasoft litera. Písanie knihy mu trvalo štyri roky. Ako sám povedal:

„Je to príbeh o dobe tesne po skončení druhej svetovej vojny, o ženách, ktoré boli nespravodlivo súdené a zavedené do sovietskych pracovných táborov. Ale aj o mužoch, ktorí v týchto táboroch boli buď ako väzni alebo plnili svoje funkcie. Je to aj príbeh o malom Ivanovi, ktorý sa v takomto tábore narodil.“

Peter Juščák vyštudoval vysokú školu dopravnú v Žiline. Pôsobil v rôznych technických povolaniach, v Československom rozhlase, neskôr v Slovenskom rozhlase, v denníkoch Smena a SME. Napísal niekoľko esejistických kníh, dokumentárnu prózu, rozhlasové hry, dokumentárne pásma a filmové námety. Publikoval aj prozaické knihy Komu ujde vlak (1986), V očiach soľ (1989), Milovanie so sochou Miriam (1995), Som Ťukot (1999).

Zuzana Mikulcová pôsobila dlho ako speváčka v rôznych kapelách. V súčasnosti tvorí vlastnú hudbu. Jej autorský projekt funguje približne dva roky. Piesne žánrovo nedefinuje, vníma ich ako fúziu viacerých pohľadov a smerov, ale čo všetky piesne spája je istá výpoveď v textoch, ktoré píše v slovenčine. V roku 2009 získala hlavnú cenu súťaže „Nové tváre slovenského jazzu“, organizovanej Slovenskou jazzovou spoločnosťou.

 ts a foto Anasoft litera

plagatik_juscak.indd

Pozri tiež

Ako oceniť DOBRO

Je tomu sedemnásť rokov, kedy sme sa spolu s Vami po prvýkrát pri príležitosti Medzinárodného …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *