Pozvánka na prednášku: Ján Thurzo v Thurzovom dome

Vizionár Ján Thurzo vynikal v podnikaní aj priemysle, od jeho narodenia uplynulo 586 rokov. Bol úžasne podnikavým, rozhľadeným a vzdelaným človekom.

Dodnes ide o jednu z „naj“ osobností Banskej Bystrice a aj celého Slovenska v priemyselnej oblasti. Bol tiež kremnický komorský gróf, levočský, krakovský a banskobystrický mešťan, zvolenský župan, podnikateľ európskeho významu a známy znalec modernej dolovacej techniky. Patril dokonca k hlavným veriteľom uhorského panovníckeho dvora. Ján Thurzo bol však najmä zakladateľom Thurzovsko-Fuggerovskej mediarskej spoločnosti.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila pre svojich návštevníkov a priaznivcov histórie zaujímavú prednášku o Jánovi Thurzovi. V stredu 20. septembra o 17:00 hod.  rozpovie príbeh o jednom z najvýznamnejších šľachtických rodov na Slovensku známy sprievodca cestovného ruchu pán Jozef Ďuriančik.

„Cesta Thurzovcov na vrchol aristokracie mala atypický priebeh. Začínali ako príslušníci drobnej šľachty na Spiši a potom na rozdiel od iných aristokratických rodov Uhorska vstúpili do meštianskeho stavu, v rámci ktorého sa zapojili do diaľkového obchodu s kovmi a odtiaľ do banského a hutníckeho podnikania na východnom a najmä strednom Slovensku, kde podnikali spolu s Fuggerovcami. Potom sa vrátili medzi uhorskú aristokraciu, kde štyria z nich boli vysokí krajinskí hodnostári a ďalší štyria vysokí preláti  – biskupi“,

informuje Jozef Ďuriančik.

Mužom, ktorý sa zaslúžil o najvýznamnejšie postavenie Thurzovcov bol Ján Thurzo, ktorý vstúpil do spoločného podnikania s Fuggerovcami a spolu vytvorili svetovo známu banskú a hutnícku spoločnosť Ungarische Handel  a jej dcérsky podnik Neusohler Kupherhandel.

„Práve Thurzov dom, klenot renesančnej architektúry banskobystrického námestia sa stal miestom stretnutia Jána Thurzu a Jakuba Fuggera, kde podpísali ich poslednú zmluvu o ďalšom napredovaní spoločného podniku“,

dopĺňa Jozef Ďuriančik.

Podrobnosti sa milovníci histórie dozvedia 20. septembra o 17:00 h. v rozprávaní Jozefa Ďuriančika v slávnom Thurzovom dome.

Dana Kurtíková

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *