Pozvánka : Na slávnostné otvorenie prvej eko záhrady v meste Banská Bystrica

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici pripravilo pre Banskobystričanov prvú eko záhradu, ktorú v utorok 28. júna 2016 o 14-tej hodine počas slávnostného otvorenia symbolicky odovzdá riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký komunite mestskej časti Radvaň do užívania.

Tihányiovský kaštieľ sa nachádza v jednej z najväčších mestských častí Banskej Bystrice, v Radvani. Je jedným z dvoch nemých svedkov, ktorí pripomínajú slávnu minulosť Radvane jej súčasným obyvateľom. V historických priestoroch kaštieľa dnes sídli interaktívna prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea. A práve múzeum vytvára podmienky pre školy, rodiny s deťmi i starších obyvateľov sídliska aby svoj voľný čas mohli stráviť v priestoroch kaštieľa a v jeho záhrade na krátkodobých výstavách, v expozícii, na animačných programoch, ku ktorým patria tvorivé dielne i premietanie filmov, ale aj na prednáškach a rôznorodých diskusiách. Od júna tohto roku budú tieto aktivity doplnené aj o eko záhradu s interaktívnymi prvkami, ktorá vznikla za finančnej podpory Nadácie Volkswagen Slovakia a napomáha neformálnemu vzdelávaniu detí pri ochrane a starostlivosti o prírodu a zároveň vytvára oázu na oddych a relax, pozýva do záhrady Tihányiovského kaštieľa riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici – Tihányiovský kaštieľ

Prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea v Tihányiovskom kaštieli „žije“ s komunitou mestskej časti Radvaň už neuveriteľných 27 rokov. Vo svojich začiatkoch patrila medzi najmodernejšie expozície v celom Československu a postupne získala obdiv nielen z radov odborníkov, ale teší sa veľkej priazni aj u laickej verejnosti. Minulý rok navštívilo prírodovedné múzeum v Tihányiovskom kaštieli až 17 600 spokojných návštevníkov, a to aj vďaka tomu, že neustále tvoríme a hľadáme nové podnety, ktoré by boli pre návštevníka múzea atraktívne, vysvetľuje Dana Bardonová – koordinátorka Tihányiovského kaštieľa a jedna z autoriek eko záhrady.

Vďaka najnovšej prírodovednej výstave Stredoslovenského múzea – Včely a včelárstvo sa mesto Banská Bystrica začlenilo medzi svetové metropoly ako sú New York, Londýn, Paríž, Viedeň, Praha, Oslo, Sydney, Hongkong, Singapur, v ktorých sú včelie úle umiestnené na verejných priestranstvách priamo v centre mesta. Zároveň má Stredoslovenské múzeum ako prvé múzeum na Slovensku vo svojich priestoroch živý úľ. Aj prostredníctvom týchto prvenstiev sa snaží múzeum držať krok s dobou a vychádzať v ústrety čoraz vyšším nárokom svojich návštevníkov, zdôrazňuje Roman Hradecký.

 Mgr. Gabriela Benčová, foto: arichív SSM

www.smuzeum.sk , bencova@ssmuzeum.sk

 

Pozri tiež

Pozvánka na aktivity Svetového týždňa glaukomu v Banskej Bystrici

Počas Svetového týždňa glaukómu od 11.3. – 17.3. 2019 čakajú na Banskobystričanov osvetové aktivity organizátora Lions …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *