Pozvánka na výstavu ČARO IMAGINÁCIE

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici vás pozýva na výstavu obrazov popredných maliarov insitného umenia pod názvom ČARO IMAGINÁCIE. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční už tento štvrtok o 15 – tej hodine v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu na Nám. SNP.

            Slovenská kovačická insita je často označovaná ako ojedinelý fenomén kultúrneho dedičstva. Podľa Jarmily Gerbocovej – kurátorky krajanských zbierok Slovenského národného múzea, výstava v Thurzovom dome predstavuje vývoj tohto špecifického druhu výtvarného umenia od prvej generácie výtvarníkov a dnes už legiend insity – Martina Jonáša a Zuzany Chalupovej, až po súčasnú podobu insitného umenia.

Pozrieť sa na rozsiahlu reprezentatívnu zbierku 37 obrazov pozýva návštevníkov do Thurzovho domu od 22.9. do 30.10. 2016 aj riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Výpovede vystavujúcich maliarov sú obsahovo veľmi bohaté a rôznorodé, a to nielen o minulosti – zo života na kovačických uliciach, v sedliackych dvoroch a o prácach na poli. Obrazy dokumentujú každodenný život ľudí a ich úprimnú výpoveď dotvára celé spektrum žiarivých farieb, počnúc denným svetlom až po tmavé večerné tiene zapadajúceho slnka nad rodnou Kovačicou. Hoci sú umelecké diela vnímané pod spoločným označením „kovačickej insity“, každý maliar je jedinečný, a to najmä vďaka vlastnému špecificky profilovanému rukopisu, zdôrazňuje výber diel kurátorka Jarmila Gerbocová.

Prostredníctvom vystavených obrazov od autorov združených v Galérii insitného umenia v Kovačici, približuje výstava aj činnosť ďalších výtvarníkov. Popularitu insitného umenia dokumentuje aj samotná existencia galérie, ktorá na umeleckej scéne pretrváva už viac ako šesť desaťročí.

            Návštevníci Stredoslovenského múzea môžu výnimočnosť tohto druhu výtvarného umenia obdivovať až do 30. októbra vo výstavných priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP.

Mgr. Gabriela Benčová

plagat_caro_imaginacie

Pozri tiež

Ako oceniť DOBRO

Je tomu sedemnásť rokov, kedy sme sa spolu s Vami po prvýkrát pri príležitosti Medzinárodného …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *