Pozvánka na výstavu do SBM

Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára vás srdečne pozýva na výstavy “Putti: Emblémy lásky a slávy” a “Agnieszky Polska: Nové Slnko” v kurátorskej koncepcii Márii Janušovej, ktorých uvedenie sa uskutoční v piatok 17. decembra 2021 od 9:00 do 17:00 hod.

Výstava “Putti: Emblémy lásky a slávy” bude situovaná do nášho nového priestoru PIEDESTÁL na II. poschodí galérie, ktorý bude zameraný na predstavovanie zbierkových predmetov Slovenského banského múzea. Výstava sa sústredí na detské anjelské figúry tzv. putti. I keď tieto postavy poznáme predovšetkým z barokovej sakrálnej tvorby, v umení sú prítomné už od staroveku.

Výstava sa sústredí na detské anjelské figúry tzv. putti. I keď tieto postavy poznáme predovšetkým z barokovej sakrálnej tvorby, v umení sú prítomné už od staroveku. Eros či Cupid, symbol radosti, rozkoše a erotiky, sa v období baroka v rámci protireformačných snáh mení na Putto a slúži na slávu Boha. Výstava v Galérii Jozefa Kollára bude pozostávať z putti, ktoré pochádzajú zo zbierok Slovenského banského múzea a poukáže na rozporuplnosť či premeny poslania týchto figúr v kontexte dejín umenia. Diela budú nainštalované v atmosférickej inštalácii, preto veríme, že výstava poskytne divákovi o to intenzívnejší zážitok z umenia. fb

Výstava “Agnieszky Polska: Nové Slnko” predstaví video s rovnomenným názvom, v ktorom je ústrednou postavou antropomorfné Slnko. Oranžové Slnko sa na nás díva obrovskými očami a prostredníctvom poézie, vedeckých teórií, vtipov či ľúbostných piesní nám sprostredkúva svoje pozorovania Zeme.

  • Agnieszka Polska: Nové Slnko
  • Kurátorka: Mária Janušová
  • Vernisáž: 17.12.2021, 18:00
  • Trvanie výstavy: 18.12.2021 – 4.12.2022
  • Miesto konania: Štukovka, Galéria Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica

Oranžové Slnko sa na nás díva obrovskými očami a prostredníctvom poézie, vedeckých teórií, vtipov či ľúbostných piesní nám sprostredkúva svoje pozorovania Zeme. Monologický prejav Slnka možno chápať ako alarmujúcu výpoveď o súčasnom stave klimatickej pohotovosti a narastúcej humanitárnej kríze. fb

SMB , Mária Janušová

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *