Pozvánka na výstavu „V ÚLI“

Horehronské múzeum vás pozýva na výstavu „O včelách, včelároch a včelárení vo svete i tôňach horehronských lesov“ a na sprievodné podujatia, ktoré sa taktiež budú niesť v znamení včiel.

TERMÍN:

  • 15.8.2021 – 15:00-18:00 – Včelárska nedeľa – Predaj včelárskych výrobkov, sklenený úľ
  • 22.8.2021 – 15:00-18:00 – Môj EKO-OBAL s M. Čiernou – Výroba obrúskov zo včelieho vosku, vstupné – 5 EUR
  • 28.8.2021 – 15:00-18:00 – Včelársky lexikón č.3 – Výroba ozdobných predmetov zo včelieho vosku

„O včelách, včelároch a včelárení vo svete i tôňach horehronských lesov“

Výstava „V ÚLI“

TERMÍN: 13.7. – 14.9.2021

OTVORENÉ: Ut-Pia – 10.00-18.00 hod., So-Ne – 14.00-18.00 hod. (Posledný vstup 17.30 hod.)

Včelárstvo, resp. cielený chov včelstiev je bezmála taký starý ako ľudstvo samo. Jedná sa pritom nielen o hospodársku, ale aj významnú spoločenskú činnosť. Výstava „V úli“ mapuje vývoj včelárstva od prvotných pokusov človeka získať včelí med nevyberaným, koristníckym spôsobom, až po uvedomelú hospodársku činnosť, pri ktorej sú prežitie včelích rodín a dobrá kondícia včelstiev prvoradými faktormi. Návštevník výstavy dostane možnosť oboznámiť sa s historickým vývojom chovu včiel v období starovekého Egypta, Grécka, či stredovekej Európy. Rovnako nahliadne do sveta horehronských včelárov, ich úpornej snahy venovať sa svojej záľube aj napriek nepriazni prírodných podmienok Horného Pohronia, či turbulentných dejinných udalostí 20. storočia.

Výstavu „V úli“ doplní samostatná časť venovaná vyše storočnej činnosti ZO Slovenského zväzu včelárov Brezno. V znamení včiel sa budú niesť aj sprievodné aktivity Horehronského múzea. Malá včelárska maturita bude určená všetkým vekovým kategóriám návštevníkov, tí najmenší sa určite dobre zabavia pri skladaní včelieho puzzle, alebo vymaľovávaní obrázkov zo života včiel. Výstavu V úli a jej sprievodné podujatia realizuje Horehronské múzeum v spolupráci so Základnou organizáciou Slovenského zväzu včelárov Brezno za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja.

Horehronské múzeum, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *