Pozvánka na výstavu: To vajíčko maľovanô

Veľká noc sa neodmysliteľne spája s bohato zdobenými výrobkami tých najtrpezlivejších remeselníkov – kraslicami. 

Kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Oddávna sa im pripisovala tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a kontinuitu života, no slúžili aj ako obetný prostriedok. Výstava To vajíčko maľovanô spríjemní a obohatí tento rok priestory spoločenskej miestnosti KH PALACE Kúpeľov Sliač.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo v spolupráci s Kúpeľmi Sliač a spoločnosťou MANA výstavu venovanú slovenskej kraslicovej tradícii To vajíčko maľovanô. Návštevníci kúpeľov, ako aj široká verejnosť, tak získajú možnosť spoznať majstrovstvo nielen tradičných foriem zdobenia kraslíc ako batikovanievoskovanieodrôtovanie či oblepovanie, ale aj skutočné umelecké diela zdobené tzv. madeirovanímleptaním alebo vyškrabovaním. Vernisáž a slávnostné otvorenie výstavy bude 1.4.2023 o 16:00 hod. v priestoroch spoločenskej miestnosti KH Palace Sliač.

„Výstava To vajíčko maľovanô priblíži históriu zdobenia vajíčok, ich význam v živote našich predkov a prácu súčasných krasličiarov zo Slovenska. Už pre staroveké národy boli vajíčka prirodzenou súčasťou obradov vítania jari ako významný a mnohoznačný symbol slnka, svetla, obnovujúceho sa života v prírode, zdravia a plodnosti“,

vysvetľuje Jana Koltonová, etnologička a kurátorka výstavy Stredoslovenského múzea.

Na zdobenie kraslíc sa v minulosti používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch aj kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime či v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou. Vajíčka museli byť uvarené, mládenci by sa veľmi urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny.

„Veľmi ma teší, že naša úspešná výstava To vajíčko maľovanô, nájde svoj priestor tento rok v priestoroch KH Palace Kúpele Sliač. Aj takýmto spôsobom môžeme aktivity a kultúrne bohatstvo Stredoslovenského múzea dostávať medzi širšiu verejnosť  a zároveň zatraktívniť spoločenské priestory slávnych kúpeľov Sliač. Každá spolupráca, ktorá pomôže zachovať a priblížiť zvyky a obyčaje našich predkov ďalším generáciám je vynikajúca a ideme do nej vždy veľmi radi“,

hovorí Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea. Pre realizáciu výstavy kraslíc práve v priestoroch ikonických Kúpeľov Sliač oslovili Stredoslovenské múzeum samotné kúpele, ktoré pre svojich priaznivcov pripravujú pestrý program s tematikou Veľkej noci.

„Výstava kraslíc je jedným z bodov bohatého programu, ktorý si Kúpele Sliač pri príležitosti sviatkov Veľkej noci pripravili pre svojich hostí ako aj návštevníkov z radov verejnosti. Koncert sláčikového tria na Bielu sobotu, či Veľkonočné hodovanie spojené s ľudovou hudbou vo Veľkonočnú nedeľu budú súčasťou najväčších sviatkov jari, na ktoré kúpele pozývajú všetkých svojich návštevníkov,“

približuje Jana Lehotská, manažérka kultúry Kúpeľov Sliač.

„Na tohtoročnej výstave „To vajíčko maľovanô“ bude svoju umeleckú tvorbu prezentovať 20 krasličiarov a umeleckých remeselníkov z celého Slovenska. Pre návštevníkov je pripravených viac ako 300 rozmanitých kraslíc, vrátane kraslíc zo zbierok Stredoslovenského múzea“,

dopĺňa Jana Koltonová, etnologička Stredoslovenského múzea.

Čarovné veľkonočné vajíčka, ktoré tentokrát neskončia ako výslužka pre šibačov a polievačov, môžu návštevníci a milovníci slovenských tradícií a remesiel obdivovať v spoločenskej miestnosti KH Palace Kúpele Sliač od 1.4.2023 do 23.4.2023. Na vernisáži výstavy To vajíčko maľovanô, 1.4.2023 o 16:00 hod. si budú môcť návštevníci konkrétne kraslice  kúpiť a  prezrieť si aj prácu krasličiarov z rôznych kútov Slovenska.

Sprievodným podujatím ku výstave bude 12. apríla o 18:30 hod. beseda s etnologičkou a kurátorkou výstavy Janou Koltonovou v spoločenskej miestnosti KH Palace Kúpeľov Sliač.

SSM, Dana Kurtíková, foto: SSM

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *