Pozvánka: O SLIEPKE, KTORÁ SA NEVZDALA

Po úspešnom uvedení titulu O malej sove, ktorá sa bála tmy (premiéra: 29.9.  2019, réžia M. Pecko), siahla dramaturgia Bábkového divadla na Rázcestí opäť po, na Slovensku neveľmi známej, knižnej predlohe britskej spisovateľky Jill Tomlinson. Autorka prináša netradičné i citlivé témy, mozaiku univerzálnych ľudských skúseností, napísanú so zaujatím pre svet dieťaťa.

Jill Tomlinson (1931 – 1976) chcela byť pôvodne opernou speváčkou. Až keď jej ochorenie znemožnilo venovať sa spevu, rozhodla sa písať pre deti. Jej prvotinu ( O autobuse, ktorý išiel do kostola) odmietlo 16 vydavateľov, kým uzrela svetlo sveta aspoň v podobe obrázkovej knižky. Potom už nasledoval príbeh o odvážnej sliepke Hilde, ktorá sa vyberie za svojou tetou a jej rodinou na 5 míľ vzdialenú farmu. Je prvým z radu siedmich príbehov o zvieratách, ktoré patria k najobľúbenejším a najpredávanejším detským knihám za posledných 40 rokov. Pomerne často ich adaptujú a uvádzajú divadlá vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Maďarsku…

Jill tvrdila, že príbehy o mláďatách výborne korešpondujú s emocionálnymi potrebami malých detí a nepripúšťajú rozdiely vo farbe pleti či v sociálnom statuse.

Sliepka je mierumilovné, pokojné a užitočné zviera. Je múdra, všeličomu rozumie, a v dostupnej literatúre nikto netuší, prečo vzniklo hanlivé spojenie – to je taká sliepka. Sliepka je vďačná, ak sa o ňu staráme. Dokáže kvokať 30 spôsobmi, dokonca vie napodobniť kohúta. Je to hrabavý operenec, teda neustále hrabe a tým pomáha na farme zbaviť sa rôznych škodcov. Vie rozoznať tváre, zapamätá si ľudí, počúva na meno, vidí farebne, dokáže sa skamarátiť aj so psom. O svoje kuriatka sa veľmi stará, chráni ich pred nebezpečenstvom, schováva pod krídla, umýva, suší a naučí ich všetkému, čo majú vedieť. Známa je otázka, čo bolo skôr vajce alebo sliepka? Vedci a vedkyne sa zhodli : sliepka. Tej našej, dala Jill T. meno Hilda.  Zrejme zámerne, lebo vraj toto meno znamená bojovníčka. A keď sa Hilda pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. Hilda má odvážne srdce. Hilda sa nikdy nevzdáva.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Premiéra: 30. január 2022

Autorka: Jill Tomlinson

Preklad, dramatizácia: Iveta Horváthová

Réžia: Marián Pecko

Kostýmy, bábky: Eva Farkašová a.h.

Scéna: Eva Farkašová a.h., Marián Pecko

Hudba: Róbert Mankovecký a.h.

Výroba: Ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej

Svetlo: Pavol Bukovina

Účinkujú:

Mária Šamajová

Ivana Kováčová

Marianna Ďuranová

Ľubica Pradidová

Bábkové divadlo na Rázcestí, Ivana Urbanová

 

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *