Pozvánka: Podujatia vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča

„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“
– Jeanette Winterson –

Knihy sú bránou do sveta poznania. Knihy znamenajú, že po ťažkom dni sa môžeme kedykoľvek odpútať od našich myšlienok a sústrediť sa na obsah, čo je najlepším spôsobom, ako sa rýchlo zbaviť stresu. Knihy sú nie len dobrým spoločníkom na dovolenke ale pomáhajú rozširovať slovnú zásobu a pamäť. Zvyšujú koncentráciu, inteligenciu a nie len to, udržujú aj bystrú myseľ. Knihy tešia, vzdelávajú, knihy povzbudzujú, prenášajú do iných svetov a životov, nechávajú dospelých snívať, deťom podporujú detskú fantáziu…

Mnohí z nás ich nepochybne majú odložené nielen v poličke, ale i v srdci. Možno mnohí z vás si pamätajú obľúbenú rozprávku z detstva a možno sa nájdu aj takí, ktorí si pamätajú nejakú rozprávku naspamäť, ktorú im čítala v detstve práve mama na dobrú noc.

Prečo je mesiac marec venovaný práve knihám? Začalo to pred 225 rokmi kedy sa narodil Matej Hrebenda Hačavský, na počesť ktorého je už od roku 1955 v bývalom Československu marec považovaný za mesiac knihy.  Vyrastal v chudobných a ťažkých podmienkach a ako desaťročnému mu zomrela matka. Ako dieťa začal strácať zrak a žiaľ v dospelosti oslepol úplne.

Celým jeho životom ho sprevádzala láska ku knihám, ktorej sa nechcel aj napriek ťažkému osudu vzdať aj napriek tomu, že žiadnu z nich už nedokázal prečítať.  Počas svojho života prechodil nie len celé Slovensko ale zavítal aj do Viedne, Prahy, Pešte, s odhodlaním rozširovať slovenské a české knihy.

Kupoval knihy od vydavateľov a Matej Hrebenda Hačavský ich potom spájal nielen s predajom ale šíril kultúru a osvetu o význame kníh, národnej identity a kultúry. Knihy boli pre neho všetko. Zbieral, rozširoval a zachraňoval, roznášal, rôznym ľuďom, vzdelancom, daroval do škôl. Budoval a rozširoval knižnice.

Veríme, že knihy, nech už sú v akejkoľvek podobe sú vašimi spoločníkmi, nie len v marci ale počas celého roka.

Srdečne Vás pozývame na zaujímavé podujatia či už na vedomostný kvíz, tvorivé dielne, krimi príbehy s Petrom Šloserom, alebo na besedu s autorom knihy „Jednoduchý život“ Branislavom Rybičkom, možno vás zaujme pripravovaná diskusia s Michalom Ďurišom, alebo stretnutie s Michaelou Ellou Hajdukovou a jej knihami, alebo vás zaujme skôr diskusia s  Beatou Puobišovou, ktorá taktiež prispeje k inšpiratívnej téme – Aktívne starnutie.

Príďte si oddýchnuť a niečo nové, zaujímavé sa dozvedieť.

Verejná knižnica Mikuláša Kováča, Katarína Lehotská Mikuláková

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *