Zaujíma vás, ako začala v našom meste slávna medená éra? Ako a kde sa meď ťažila, aké technológie sa používali, ale najmä, kam meď putovala? Chcete poznať začiatky podnikania Turzovsko – Fuggerovskej dynastie v našom meste? Potom je ďalšia Bystrická hodinka určená práve vám!
Každý tretí štvrtok v mesiaci je v Banskej Bystrici vyhradený pre zaujímavé podujatie s názvom Bystrická hodinka. Vo februári budú mať Bystričania už po štvrtýkrát možnosť zúčastniť sa Hodinky, ktorú pre nich organizuje Banskobystrický okrášľovací spolok a MAOi inštitút pre digitálnych nomádov, tentokrát na mimoriadne zaujímavú tému s názvom Cesty medi.
„V prvých troch podujatiach sme sa dozvedeli podrobnosti o dobe najstaršieho osídľovania nášho územia, o vianočných tradíciách a o vzniku mesta a mestského erbu. Prednášajúcimi boli pán Martin Kvietok, pani Tatiana Salajová a pán Vladimír Sklenka, ktorí pre návštevníkov pripravili naozaj pútavé a zaujímavé vizuálne prezentácie a informácie. Myslím, že všetci zúčastnení sa už teraz nevedia dočkať štvrtej Bystrickej hodinky, pretože táto bude venovaná začiatkom našej najslávnejšej éry – medenej ére. Štvrtú Bystrickú hodinku sme nazvali Cesty medi, pretože ako možno mnohí Bystričania netušia, bystrická meď bola vyvážaná do celého vtedajšieho sveta a jej cesty boli rozhodne pútavé,“
uviedla Diana Vigašová z BBOS. Každá Bystrická hodinka je venovaná inej téme a prednáša iný, renomovaný odborník, historik, publicista, archeológ alebo milovník histórie, ktorý sa chce so svojimi vedomosťami podeliť s Banskobystričanmi. Štvrtú Bystrickú hodinku bude viesť už po druhýkrát pán Martin Kvietok, archeológ Stredoslovenského múzea, ktorý spustil obľúbené podujatie úplne prvou prednáškou a návštevníkov veľmi zaujal informáciami, ktoré väčšina z nich netušila.
„Podujatie Bystrická hodinka sa teší veľkej obľube medzi Bystričanmi a budeme radi, ak tomu bude tak aj naďalej. Pravidelne sa hodiniek zúčastňuje okolo šestdesiat a viac ľudí. Radi by sme pozvali váhajúcich, ktorí majú radi históriu alebo informácie o našom meste, aby sa rozhodne prišli na podujatie pozrieť, keďže je v uvoľnenej atmosfére, príjemnom prostredí, vždy na zaujímavú tému a s milými ľuďmi. Sme veľmi hrdí na to, že doposiaľ naše pozvanie viesť Bystrickú hodinku prijali známi odborníci, ktorí si počínajú veľmi profesionálne, ale navyše prednášku obohatia o pútavé pikošky, ktoré ľudí zaujímajú“, doplnila Vigašová.
Organizátori pozývajú všetkých milovníkov histórie, ako aj tých, ktorí chcú stráviť príjemné chvíle so svojimi priateľmi a dozvedieť sa pritom veľa zaujímavostí,
na štvrtú Bystrickú hodinku, ktorá sa bude konať
18. februára 2016 o 18:00
v bystrickom Šport bare na Dolnej ulici č.11.
Ako vždy, aj teraz bude VSTUP VOĽNÝ.
TS, Bystrická hodinka
Jeden komentár
Pingback: Očami organizátorov a zúčastnených štvrtej Bystrickej Hodinky - Bystrická hodinka