Pozvánka: SYMBBOLIKA

Múzeá sú živé nielen návštevníkmi, ktorí prichádzajú objavovať pamiatky zručnosti a kumštu našich predkov v expozíciách a výstavách.

Živé sú aj bádateľmi, ktorí zbierky s veľkou historickou a kultúrnou hodnotnou trpezlivo objavujú a skúmajú. Takou bádateľkou sa stala aj známa stredoslovenská šperkárka Katarína Žiak, s ktorou múzeum nadviazalo spoluprácu pri príprave špeciálnej autorskej výstavy jej šperkov v novej edícii s názvom SYMBBOLIKA. Vybrané muzeálne zbierky sa tak stali najprv námetmi a potom aj skutočnými nositeľmi symboliky mesta Banská Bystrica a ľudí, ktorí v ňom tvorili a žili v dňoch dávno minulých.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického kraja otvorí 7. septembra o 16:00 hod. v Thurzovom dome jedinečnú výstavu slovenskej šperkárky Kataríny Žiak SYMBBOLIKA inšpirovanú zbierkovými predmetmi Stredoslovenského múzea. Výsledkom spoločného úsilia bude okrem výstavy aj originálna predajná kolekcia šperkov s rovnomenným názvom SymBBolika.

„Keď sme Katarínu Žiak na jeseň v roku 2021 oslovili, jej prvá otázka smerovala na modrotlačové formy a na možnosť bádať medzi tým neuveriteľným množstvom vzorov, ktoré vytvorili majstri modrotlačiari. Spoločne s etnologičkou múzea Mgr. Jankou Koltonovou sme ako prvé vytypovali najmä tie, ktoré sa priamo dotkli mesta Banská Bystrica prostredníctvom chýrnej modrotlačiarskej rodiny Beniačovcov. Stredoslovenské múzeum však opatruje mnoho ďalších inšpiratívnych zbierok. Katarínu Žiak sme previedli stálou expozíciou Tranzithistory v Thurzovom dome a výsledkom našej prehliadky boli ďalšie otvorené témy pre bádanie. Výber z nich sa stal základom kolekcie SYMBBOLIKA“,

informuje Vladimíra Luptáková, kurátorka výstavy a vedecká pracovníčka Stredoslovenského múzea.

Mladá umelkyňa Katarína Žiak objavila čaro ornamentiky a pod svojou značkou tvorí už niekoľko rokov originálne šperky. Všetky šperky od nákresu až po konečnú podobu vyrába vo svojom ateliéri. Šperky z chirurgickej ocele, ktoré v ďalšom tvorivom procese šperkárka pozlacuje 23,5 karátovým zlatom v rôznych farebných odtieňoch sa tak stávajú elegantným doplnkom každej ženy. Šperky tvorí podľa toho, čo ju v danej chvíli inšpiruje, či už je to ľudový ornament alebo jednoduchý štvorlístok ukrytý v tráve.

„Každá spolupráca je pre mňa výnimočná vlastným spôsobom. Zároveň je aj veľkou výzvou, pretože s novou kolekciou šperkov chcem priniesť vždy niečo nové a zaujímavé. Verím, že sa mi to podarilo aj pri spolupráci so Stredoslovenským múzeom. Múzeum nie je len o uchovávaní histórie, ale aj o ľuďoch, ktorí sa tomu venujú. Bez nich by to jednoducho nešlo. Úprimne povedané, pri hľadaní vhodných inšpirácii by som asi bola v archíve úplne stratená. Preto som veľmi rada, že pri bádaní v depozitároch múzeí vždy stretnem inšpiratívnych ľudí, ktorí ma uvedú do danej problematiky a zároveň mi poradia a prevedú ma celým procesom skúmania zbierkových predmetov“,

hovorí šperkárka Katarína Žiak.

Vzácne zbierky a exponáty, ktoré sa nachádzajú v múzeách sa aj takýmto symbolickým spôsobom pretvárajú do novej, súčasnej módnej podoby. Aj vďaka šikovným rukám Kataríny Žiak sa takto nenechajú upadnúť do zabudnutia a vracia sa im nový život.

„Výstava kolekcie autorských šperkov s názvom SYMBBOLIKA z dielne Kataríny Žiak je pre nás príležitosťou predstaviť našim návštevníkom takýmto netradičným spôsobom bohatstvo zbierok Stredoslovenského múzea. Výstava bude u nás inštalovaná počas dvoch jesenných mesiacov. Veríme, že si na svoje prídu nielen dámy ale aj milovníci histórie, ktorí v nej budú vidieť aj odkaz na šikovnosť našich predkov. Počas jej trvania bude možné kúpiť priamo v Thurzovom dome vybrané šperky novej kolekcie SYMBBOLIKA, ktoré Katarína Žiak vytvorila. Pri toľkom množstve vzácnych zbierok, ktoré Stredoslovenské múzeum má, dúfam, že sa naša spolupráca neskončí a bádanie Kataríny Žiak bude pokračovať aj ďalej. Sme radi, že sa Katka stala našou bádateľkou a zároveň aj spolupracovníčkou, jej šperky sa návštevníkom veľmi páčia“,

konštatuje Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Autorská výstava šperkov Kataríny Žiak SYMBBOLIKA bude prístupná v Thurzovom dome od 7.9.2023 do 29.10.2023

 SSM (Dana Kurtíková)

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *