Prehliadka Creme de la creme predstaví žánrovo pestré filmy

Po tretí raz pripravuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company Týždeň francúzskeho filmu. Prehliadka pod názvom Creme de la Creme sa bude konať od 10. do 16. marca vo vybranej sieti kín po celom Slovensku.

„Milovníci francúzskeho filmu sa opäť môžu tešiť na novinky, ktoré predstavujú kvalitnú, žánrovo pestrú a divácky atraktívnu kinematografiu z tohto teritória,“ informovala PR manažérka podujatia Dagmar Krepopová.

V programe prehliadky sú snímky uvedené na festivaloch v Cannes, Berlíne a Benátkach.

„Do tohto ročníka ale prvýkrát zaraďujeme aj dobré žánrové filmy. Najlepšie je, keď sa dobrý žáner s dobrým artovým filmom prepoja. A takých filmov nájdete v Creme de la creme určite veľa,“ priblížil novinky prehliadky Ivan Hronec, prezident Film Europe Media Company.

Program tvoria štyri sekcie. V Creme de la creme – Aktuálne je osem filmov – klasickým westernom inšpirovaná dobrodružná dráma Ďaleko od ľudí (r. David Oelhoffen) s Viggom Mortensenom v hlavnej úlohe, komediálna dráma o vášnivom vzťahu Tony a Georgia Môj kráľ (r. Maiwenn), ovenčená cenou za najlepší herecký výkon v Cannes 2015 (Emmanuelle Bercot), filmová adaptácia slávneho románu Denník komornej (r. Benoit Jacquot), nominovaná na Berlinale 2015 na Zlatého medveďa, dobrodružné road-movie režiséra Michela Gondryho Mikrób a Gasoil o dvoch tínedžeroch, ktorí sa na neštandardnom vozidle vyberú počas prázdnin naprieč Francúzskom. V sekcii ďalej figurujú krimi thriller Prípad SK1 (r. Fréderic Telliér), inšpirovaný skutočným prípadom desaťročného vyšetrovania masového vraha, dráma o ľúbostnom trojuholníku V tieni žien (r. Philippe Garrel), thriller Pán Bezchybný (r. Yann Gozlan) o ambicióznom mladíkovi, ktorý sa rozhodol naštartovať svoju kariéru vydaním cudzieho rukopisu mŕtveho muža a komediálna dráma Cena slávy (r. Xavier Beauvois), film inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý rozpráva o jednom z najzvláštnejších únosov, ktoré sa kedy udiali – o únose Chaplinovej mŕtvoly vo švajčiarskom meste Vevey.

Sekciu Návraty tvorí kolekcia francúzskych filmov, ktoré boli uvedené na predchádzajúcich ročníkoch prehliadky alebo Be2Can, resp. boli koncom roka 2015 úspešné uvedené v kinodistribúcii.

„Tohtoročnou novinkou je sekcia venovaná jednému filmovému tvorcovi – v Creme de la creme 3x Marion majú všetci obdivovatelia skvelej francúzskej herečky Marion Cotillard možnosť pozrieť si tri filmy s jej excelentnými výkonmi – Macbeth, Dva dni, jedna noc a Z kosti a hrdze,“ upozorňuje Dagmar Krepopová.

Organizátori prehliadky mysleli aj na jej malých návštevníkov. Detskí diváci si budú môcť pozrieť dve francúzske animované rozprávky O myške a medveďovi a Chrobáčikovia. Starším deťom je určený dobrodružný príbeh Mikulášove šibalstvá. Tieto projekcie budú iba v bratislavskom Kine Film Europe.

Prehliadka sa bude konať v 18 kinách na Slovensku – v Bratislave v Kine Film Europe, Mladosť a Lumiére, v Banskej Bystrici v Akadémii umení, v Brezne v Kine Mostár, v Bytči vo Filmovom klube, v Košiciach v Kasárňach/Kulturparku, v Liptovskom Mikuláši v Dome kultúry, v Martine v Mestskej scéne, v Nitre v Kinoklube Tatra, v Novom Meste nad Váhom v Kine Považan, v Piešťanoch v Dome umenia, v Poprade v Kinoklube Film Europe, v Prešove v Kine Pocity, v Seredi v Kine Nova, v Trenčíne v Artkine Metro, v Trnave v Kine Hviezda a v Žiline v Stanici Žilina-Záriečie.

Zdroj a arch. foto : tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *