Prehliadka detí v speve „Bystrický slávik“ očarila aj tento rok

Prehliadka detí v speve očarila aj tento rok rodičov, učiteľky i organizátorky. Bystrický slávik nie je ani tak súťažou ako skôr prehliadkou malých spevákov a speváčok z materských škôl.

V stredu v krásne slnečné jesenné dopoludnie 25. októbra sa v sále Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Banskej Bystrici uskutočnilo ďalšie kolo speváckej súťaže predškolákov v zriaďovateľskej obci Banská  Bystrica – Bystrický slávik. Podujatie otvorila zakladateľka súťaže, ako aj predsedníčka OMEP pre Banskú Bystricu a Brezno, Dagmar Lapšanská, ktorá privítala prítomných hostí,  ako Dášu Vetrákovú a  poslankyňu MsZ Eriku Karovú. Zároveň Erike Karovej odovzdala ďakovný list za organizáciu OMEP RS Banská Bystrica, pri príležitosti 30.výročia SV OMEP, za jej spoluprácu a pomoc na organizovaní akcií OMEP.

„Verím, že tento slávik, bude pre všetkých veľmi príjemný. Dnes sú tu malí speváci, ale dúfam, že za niekoľko rokov prídu a budú z nich už veľkí speváci. Ďakujem hlavne pani učiteľkám, ktoré pripravili tieto detičky na vystúpenie a pevne verím, že budete mať z toho krásny zážitok.“

Na začiatok a rozospievanie si všetci spolu zaspievali pieseň Maličká som. Nálada bola uvoľnená a deti prestali mať trému.

Do podujatia sa zapojilo 17 materských škôl z Banskej Bystrice a Brusna Deti zanôtili okrem ľudových piesní, aj menej známe. V krásnych krojoch či moderne ladených oblečeniach zazneli známe piesne ako Mala som milého, Zelený je rozmarínček, Spievanky, spievanky. Zaznela aj pieseň Keď sa sýkorka vydávala, Červené jabĺčko, Šijeme vrecia, Neodchádzaj slniečko, Hora, hora zelená. S doprovodom husle zaznela pieseň Javor, javor, vysoký si a s heligónkou Červený kacheľ. Nechýbala ľudová pieseň a ja taká dzivočka i Pod horou, pod horou.

Deti boli výborne pripravené a nikomu nevypadlo ani slovíčko z pamäti, za pomoci svojej pani učiteľky vystúpili a niektorí aj zatancovali s úsmevom.

Niektoré deti pri speve sprevádzali pani učiteľky na hudobných nástrojoch husle, klavír, harmonika  a ďalšie ich s úsmevom povzbudzovali. Niektorí rodičia a starí rodičia prišli podporiť tiež svoje ratolesti a nenechali si ujsť krásny umelecký spevácky zážitok.

Všetky deti podali skvelé výkony a žiadne z nich neodišlo bez odmeny. Niektoré pesničky v podaní dievčat a chlapcov boli tak emotívne, že sa v publiku kde tu zaleskla i slza dojatia. Na záver si zaspievali všetci spoločne Po nábreží koník beží a urobili si fotografiu na pamiatku. Víťazmi boli všetky deti, vďaka samozrejme patrí ich učiteľkám a rodičom, ktorí ich na prehliadku s láskou pripravovali.

Organizátorom podujatia bola spoločnosť OMEP RS  Banská Bystrica v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Školským úradom v BB a ZUŠ Jána Cikkera v Banskej Bystrici.

zdroj a foto: EK,Z. Červenáková

Pozri tiež

Foto: 25. výročie OMEP na Slovensku

Vo štvrtok 22. marca sa v Banskej Bystrici stretli ženy, ktoré svoj život obetovali práci …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *