Príďte sa preniesť do histórie Banskej Bystrice

Banskobystričania sa už po tretíkrát môžu zúčastniť výnimočného podujatia pod názvom „Bystrická hodinka“, ktoré je zamerané na históriu mesta pod Urpínom. Uskutoční sa  21. januára 2016 o 18. hodine v bystrickom Šport bare na Dolnej ulici. Ako vždy, aj teraz bude VSTUP VOĽNÝ. Organizátorom podujatia je Banskobystrický okrášľovací spolok a MAOi inštitút pre digitálnych nomádov. Vyspovedali sme jednu z hlavných organizátorov podujatia Dianu Vigašovú z BBOS.

Prečo ste si vybrali miesto na uskutočnenie podujatia Bystrická hodinka v Šport bare?

„V Banskej Bystrici bolo aj bude viacero prednášok týkajúcich sa histórie nášho mesta a my sa s nimi rozhodne nechceme porovnávať. Chceli sme ísť vlastnou cestou, pretože formálne stretnutia v aulách alebo prednáškových sálach môžu byť pre návštevníkov, ktorí sa podobných podujatí nezúčastňujú pravidelne, málo atraktívne. Preto sme zvolili neformálne miesto, bar, kaviareň, kde si všetci, ktorých zaujíma história nášho mesta, môžu vychutnať šálku kávy, čaju alebo posedieť pri pohári vína so svojimi priateľmi. Myslím, že atmosféra je tým priateľskejšia a uvoľnenejšia, pričom ale prednášky nestrácajú na svojej kvalite. Snažili sme sa tým spojiť príjemné s užitočným. Bystrickú hodinku sme umiestnili do bystrického Šport baru v Dolnej ulici (bývalý Eden šport) a uvidíme, ako sa naše stretnutia časom vyvinú.“

Môžu si ľudia rezervovať miesto na toto podujatie?

„Prvá Bystrická hodinka mala obrovský úspech, prišlo mnoho ľudí, a preto sme museli prikladať stoly a stoličky. Spolu s majiteľmi baru to vieme okamžite riešiť. Veríme, že počet ľudí na podujatí sa bude len zvyšovať. Rezervovať stôl rozhodne nie je problém, či už prostredníctvom samotného Šport baru alebo prostredníctvom mailu na info@bystrickahodinka.sk vieme rezerváciu zabezpečiť aj my.“

Prezradíte niečo, na čo sa ľudia môžu tešiť  na ďalších prednáškach?

„Pre mňa je každá téma veľmi zaujímavá, pretože napriek tomu, že o histórii Banskej Bystrice čo to viem, na Bystrickej hodinke sa dozviem vždy niečo nové. Rozhodne sa teším na Cesty medi, ktoré nás čakajú 18. februára, ale aj na Hodinku o Turzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, ktorú plánujeme až na dve podujatia – marec a apríl, keďže je to téma skutočne bohatá a pútavá. Podujatia postupujú chronologicky, čiže netreba si nechať ujsť ani Protiturecký odboj, kedy si povieme aj zaujímavosti o bystrických baštách – bude to v máji. Program máme hotový na celý rok 2016 a záujemcovia ho môžu vidieť na našom webe www.bystrickahodinka.sk. No a prezradím, že na každej Bystrickej hodinke máme pre návštevníkov pripravené aj malé prekvapenie. Vstup je voľný, preto neváhajte a príďte!“

bystricka hodinka erika  bystricka hodinka

Každá Bystrická hodinka je venovaná inej téme a prednáša iný, renomovaný odborník, historik, publicista, archeológ alebo milovník histórie, ktorý sa chce so svojimi vedomosťami podeliť s Banskobystričanmi. Nebude tomu inak ani teraz, keď prednášajúcim bude pán Vladimír Sklenka, historik a publicista zo Stredoslovenského múzea a témou bude vznik mesta a história mestského erbu, ktorého sme trošku vyspovedali.

Kto Vás oslovil ohľadom prednášky na Bystrickej hodinke?

„Oslovil ma môj šéfredaktor Pavol Gender ako člena Redakčnej rady z časopisu Permon a banskobystrického historika, krátko pred koncom roka, či by som nebol ochotný urobiť prednášku na tému Vznik mesta BB a banskobystrický erb. Ja som súhlasil aj keď mám toho veľmi veľa – teraz dopracúvam prezentáciu v Power pointe, aby to bolo zaujímavé aj pre laickú verejnosť a hlavne Banskobystričanov. Konečnú dohodu o mojej prednáške v Športbare som doriešil následne s Dianou Vigašovou,“

Vedeli ste o tomto podujatí, keďže sa jedná už o tretie?

„Vedel som o podujatí, pretože na prvej hodinke prednášal môj kolega zo Stredoslovenského múzea  archeológ Martin Kvietok.“

Na čo sa môžu  tešiť hostia na zajtrajšom podujatí?

„Hostia sa môžu tešiť na prednášku k vzniku mesta, kde budú moje aj doteraz nepublikované poznatky: ako vzniklo mesto, odkedy začala stredoveká banská ťažba v Banskej Bystrici (Banská Bystrica bola považovaná za najstaršie banské sídlo a Nemec Andrej Kristián Zipser v roku 1842 jej počiatky kládol do 8.-9. storočia a pripisoval ju slovanským (slovenským) panónskym kniežatám; bolo to v období začínajúcej maďarizácie a on bol k tomu Nemec!!!). Ďalej od čoho Matej Bel odvodzuje názov mesta Bystrica, prečo Bystrica vznikla na sútoku rieky Hron a Bystrice, prečo má banskobystrické námestie taký tvar aký má, odkiaľ prišli nemeckí hostia do Banskej Bystrice (kde je v skutočnosti to Sasko!) a mnoho iného. Tiež ako vyzeral mestský erb v 14. storočí a ako sa zmenil do súčasnosti (Banská Bystrica v erbe v istej chvíli načas vymenila červené farby za zelené). A nebudú chýbať ani ďalšie legendy, o ktorých väčšina Banskobystričanov ešte pravdepodobne nepočula… Účelom prednášky je v prvom rade ukázať Banskobystričanom, na čo môžu a majú právo byť hrdí a v druhom rade, čo majú chrániť a na čo nadväzovať, “ dodal Vladimír Sklenka.

Podujatie s názvom Bystrická hodinka je zamerané na históriu Banskej Bystrice a koná sa raz do mesiaca – vždy v tretí štvrtok v mesiaci.

(ek) foto: pr

pozvánka

Pozri tiež

Diskusie o otvorenom vládnutí v Banskej Bystrici pokračujú  

Pre samosprávu je dôležité, aby sa Banskobystričanky a Banskobystričania zúčastňovali na rozhodovaní o veciach verejných, a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *