Revúca: Podujatia, ktoré sa uskutočnia 11 a 12.6.2023

Prehľad podujatí organizovaných v rámci Mesta kultúry Revúca 11. a 12. 06. 2023

Už iba niekoľko dní ostáva do záverečného defilé Mesta kultúry Revúca, „Naladenie na kairos“, ktorého bohatým programom v sobotu 17. júna 2023 slávnostne ukončíme rok kultúry v Revúcej a v celom regióne Gemer. Kým sa tak stane, so všetkými tiež „prepnutými na Revúcu“ sa radi stretneme na dvoch atraktívnych podujatiach, ktoré sa v rámci programu Mesta kultúry uskutočnia už najbližšiu nedeľu a pondelok 11. a 12. júna. Prvým z nich je záverečná edícia cyklu Putovanie za rozprávkami na mieste, kde putovania začali – na evanjelickej fare v Revúcej. Druhým brilantná komédia Testosterón v podaní známych hercov Divadla Andreja Bagara v Nitre, ktorú na Gemer prináša divadelný festival Slovenské kortyny. Viac informácií o oboch podujatiach, ako aj o prebiehajúcich výstavách a dlhodobých projektoch realizovaných pod hlavičkou Mesta kultúry Revúca nájdete v tejto tlačovej správe. 

Prijmite naše pozvanie, prepnite na Revúcu a zažite ich spolu s nami!

PUTOVANIE ZA ROZPRÁVKAMI V REVÚCEJ

Nedeľa 11. júna 2023, 14:00 – 17:00 hod., Evanjelická fara v Revúcej

Región Gemer je kolískou tradičnej slovenskej rozprávky. Okrem nášho najznámejšieho zberateľa rozprávok, Pavla Dobšinského najmä vďaka „otcovi slovenskej rozprávky“, revúckemu spisovateľovi Samuelovi Reussovi, ktorý svoj záujem o ľudovú rozprávku ako súčasť autentickej ľudovej slovesnosti preniesol na celú štúrovskú generáciu a jeho dielom sa inšpirujú rozprávkari dodnes. Cyklom nedeľných besied a čítačiek Putovanie za rozprávkami sme sa v rámci Mesta kultúry Revúca usilovali navrátiť na Gemer „ducha rozprávok“.

V nedeľu 11. júna popoludní pozývame širokú verejnosť na záverečné Putovanie za rozprávkami. Uskutoční sa na mieste, kde putovania minulé leto začali – na Evanjelickej fare v Revúcej. Známy umelec, režisér, pedagóg, tvorca programov pre deti, a milovník kníh, Roman Sorger, ktorý sa tentoraz ujal roly moderátora, sa pozhovára s poetkou, pedagogičkou, literárnou vedkyňou a autorkou literatúry (nielen) pre deti, Lenkou Šafranovou a ilustrátorkou detských kníh, Katarínou Ilkovičovou.

Pre rodiny s deťmi bude popri besede a čítačke pripravený sprievodný program s hostkami podujatia – tvorivá interaktívna hra s knihou, ktorú povedie Lenka Šafranová a výtvarná dielnička s Katkou Ilkovičovou. Návšteva Putovania za rozprávkami je bezplatná.

Partnerom podujatia je Literárne informačné centrum.

SLOVENSKÉ KORTYNY : TESTOSTERÓN

Pondelok 12. júna 2023, 19:00 – 20:30 hod., ACTORES – Mestské divadlo Rožňava

Obľúbený gemerský divadelný festival Slovenské kortyny v júni 2023 pokračuje v poradí štvrtým divadelným predstavením. Tentoraz prináša skutočnú lahôdku pre všetkých priaznivcov divadelných komédií a humoru. V pondelok 12. júna večer sa na scéne rožňavského Divadla Actores predstaví súbor Divadla Andreja Bagara v Nitre s vynikajúcou komédiou o mužoch a ženách, ich tajomstvách a rozdieloch s názvom Testosterón.

Spolu so známymi hercami sa ocitneme na svadbe, na ktorej chýba nevesta. Dôvod, prečo je to tak, je záhadou, ktorá čaká na rozlúštenie… Testosterón je inscenáciou od súčasného poľského autora Andrzeja Saramonowicza, ktorá otvára priestor na brilantné stvárnenie postáv a strhujúce komediálne výkony.

Účinkujú: Ivan B. Vojtek, Martin Fratrič, Martin Nahálka, Juraj Hrčka, Marcel Ochránek, Martin Šalacha a Juraj Ďuriš. Réžia: Peter Mankovecký.

Vstupenky v cene 15€ sú dostupné v predpredaji v pokladni Divadla Actores. Upozornenie – inscenácia obsahuje expresívne výrazy a v predstavení sa fajčí.

ĎALŠIE AKTUÁLNE PREBIEHAJÚCE PODUJATIA A AKTIVITY:

  • Karol Weisslechner – Môj kozmos (11. mája – 7. júna 2023, podkrovie Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej) – výstava umeleckých šperkov, objektov a kresieb z tvorby popredného umelca, akademického architekta a pedagóga, profesora Karola Weisslechnera.
  • KOKÓN (16. mája – 18. júna 2023) – skupinová výstava ôsmich súčasných autoriek a autorov zo Slovenska v nevyužívanej továrenskej hale na výrobu kobercov, ktorú prinieslo do Revúcej združenie Čierne diery.
  • Veľké mapovanie umenia v Gemeri (20. októbra 2022 – 17. júna 2023) – historicky prvé odborné mapovanie málo známych umeleckých diel z obdobia socializmu v regióne Gemer, so zapojením širokej verejnosti.
  • Kateřina Šedá sa prepla na Revúcu (1. júla 2022 – 17. júna  2023) – sociologický prieskum k vytvoreniu veľkoformátového participatívneho projektu pre Revúcu pod vedením renomovanej českej konceptuálnej umelkyne a sociálnej architektky Kateřiny Šedej.

Ešte viac informácií o doterajších, aktuálne prebiehajúcich a pripravovaných podujatiach Mesta kultúry Revúca môžete nájsť na oficiálnej webovej stránke Prepni na Revúcu v časti „Program“ tu: https://prepninarevucu.sk/program/.

Seriál blogov a rozhovorov s realizátormi podujatí Mesta kultúry Revúca

Od januára 2023 predstavujeme nový seriál rozhovorov s ľuďmi stojacimi za podujatiami Mesta kultúry Revúca vo forme „blogu“, ktorý je novým poučným vysielaním našej „televízie Prepni na Revúcu (TV PNR). Postupne v rámci neho predstavíme „créme de la créme“ pozadia mesta kultúry ako aj toho, čo v Revúcej po meste kultúry zostane. Doposiaľ sme zverejnili päť rozhovorov, ktoré sú dostupné na webe Prepni na Revúcu, www.prepninarevucu.sk, v časti TV PNR (a postupne budú pribúdať ďalšie):

  • Rozhovor s riaditeľkou občianskeho združenia Post Bellum, Sandrou Polovkovou o projekte Príbehy našich susedov, zameranom na mapovanie, dokumentovanie, archivovanie a prezentovanie spomienok miestnych seniorov viažucich sa k významným udalostiam 20. storočia, ktorý už druhý krát realizujú aj v Meste kultúry Revúca: https://bit.ly/3Ap458z
  • Rozhovor s režisérom a kultúrnym referentom Mestského kultúrneho strediska v Revúcej, Jurajom Genčanským, o prípravách novej bábkovej divadelnej hry „Popolvár, najväčší na svete“, ktorej hlavnou myšlienkou je s pomocou divadelných ochotníkov oživiť bohatú tradíciu bábkového divadla v Revúcej. Na premiéru hry sa tešíme už 26. apríla 2023 o 19:00 hod. v Mestskom dome kultúry:  http://bit.ly/3jM0Tiv
  • Rozhovor s Michalom Kučerákom z pražského Centra súčasného umenia DOX o jeho autorskom projekte #DATAMAZE, ktorý 23. a 24. januára 2023 predstavil revúckym žiakom a študentom na Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej. Tento inovatívny projekt je zameraný na digitálnu gramotnosť a bezpečnosť na internete:tu
  • Rozhovor so známym choreografom ľudových tancov Vladom Michalkom, ktorý s revúckym folklórnym súborom Lykovec aktuálne nacvičuje nový atraktívny folklórny program s pracovným názvom „Sviečka, bugáč a hruda zeme“: https://bit.ly/3Sj0vF6
  • Rozhovor s dramaturgom Činohry SND, pedagógom VŠMU, spisovateľom a tvorcom komiksov, rodákom z Revúcej, Danielom Majlingom o komikse, Gemeri, tradíciách a osobnostiach kedysi a dnes. Daniel Majling bol predsedom poroty komiksovej súťaže Stretnutie po rokoch Daxnera a Francisciho 2022:tu

Podujatia Mesta kultúry Revúca z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mesto Revúca

 

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *