Od narodenia Andreja Sládkoviča uplynulo už 195 rokov. Veľkú časť života prežil práve v Radvani, kde má aj svoj pomník. Pochádza z Krupiny a do Radvani prišiel už ako kňaz, za ktorého bol vysvätený v roku 1847. Pôsobil tu ako farár od roku 1856 až do svojej smrti. V rokoch 1839-1840 vyučoval v dome Pavla Pišla, kde spoznal Marínu Pišlovú o ktorej napísal známe dielo Marína. Pôsobil aj v Hrochoti. V rokoch 1848-49 s nadšením vítal revolúciu. Veril, že ideály slobody, rovnosti a bratstva preniknú do vedomia národov. V roku 1849 bol dokonca zaistený a vyšetrovaný. Zúčastnil sa na memorandovom zhromaždení v Martine, bol zapisovateľom a tiež zakladajúcim členom Matice slovenskej. V roku 1868 ochorel na vodnatieľku a už sa žiaľ nevyliečil.
Pochovaný je na evanjelickom cintoríne v Radvani.
Prvé básne prezentoval v almanachu Nitra. Vo svojej romantickej poézii spája podnety slovenského folklóru s filozofickou predstavou o ideálnej mravnosti, kráse a dokonalosti človeka. Silným inšpiračným zdrojom boli vlastné zážitky, citový život, osobné konflikty, hľadanie životnej rovnováhy v zložitej situácii v národnom a spoločenskom živote. Vyjadroval sa k rôznym životným otázkam, objavoval i „neobjavenú“ krásu v slovenskej prírode, v ľude a jeho kultúre. V jeho básňach sa objavujú národnobuditeľské a národnoobranné prvky.
Popri pastoračnej činnosti sa venoval aj náboženskej spisbe. Život, a nie filozofia mu dal podnet k napísaniu jeho najslávnejšej básnickej skladby Marína, ktorá je oslavou konkrétnej lásky k žene, ale aj k národu. Spolu s lyricko-epickou básňou Detvan sú považované za vrcholy jeho básnického diela.
Popri poézii sa venoval aj prekladaniu z ruštiny (Puškin), francúzštiny (Voltaire,Jean Racine) a z nemčiny (Goethe). Písal tiež publicistické články (Národnie školy, Verejná mienka o nás).
Na jeho počesť sa od roku 1960 každoročne usporadúva Sládkovičova Radvaň, krajská súťaž v umeleckom prednese.
Z jeho tvorby :
Poézia
Poézia pre deti a mládež
Kĺzačka, Prázdniny a škola, Obri a zakrpenci, Malý Kristus
Ľúbostná poézia
Opustená, Žaloba, Vraví oko tvoje
(mp)