Slávnosti v Brezne: Stredoveké Bomburove slávnosti

Posledné dni kultúrneho leta v Brezne budú patriť oslavám legendárneho breznianskeho hrdinu.
V dňoch 19.08. – 20.08.2022 bude mesto Brezno dýchať históriou a prenesie sa v čase naspäť do stredoveku. Pripravované Stredoveké Bomburové slávnosti v mestskom parku budú dávne doby sprítomňovať chrabrí rytieri zo Skupiny historického šermu Berezun, lukostrelci, šermiari, sokoliari, ale aj známi hudobníci.
Návštevníkov čaká bohatý kultúrny program. K jedinečnej atmosfére prispeje aj množstvo sprievodných podujatí, ručná ražba, šachový turnaj, remeselný jarmok či varenie charitatívneho primátorského guľášu, ktorého kúpou môžete pomôcť rodinke pani Mirky a jej synom Jožkovi a Marcelkovi, ktorí zápasia s mnohými zdravotnými problémami.

Ako prišlo mesto BREZNO k svojmu terajšiemu pomenovaniu?

Obyvatelia Brezna sa prisťahovali z Tirolska. Pri rieke Eisack sú dve mestá: Bozen a Brixen. Naši predkovia z týchto dvoch miest naraz prišli do tohto kraja. Bozančania založili Bocu a Brixenčania Brezno. Boli baníci, a ani tu nezanechali staré remeslo, ale ho i potom vykonávali.

Povesť o Bomburovi…

Brezniansky rodák Jakub Bombura, potomok vážených tamojších rodov Faškovcov a Mikovínyovcov, zatieni svojimi akčnými dobrodružstvami hociktorého stredovekého rytiera.

V mestskom erbe vidno markantnú postavu, ktorá v pravej ruke drží meč. Brezňania rozprávajú, že je to Bombura, ktorý za dávnych časov, keď sa Turci opovážili napadnúť Brezno, víťazne ich odohnal od mesta. Veľký slovenský básnik Samo Chalupka v slávnej básni oslavuje Bomburu ako hrdinu. Isté je, že rodina Bomburova naozaj v Brezne bola.

Red.

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *