Slávnostného uvedenia do života sa dočká aj porovnávacia mapa Banskej Bystrice

VKÚ Harmanec je známy vydavateľ máp, ktorý nás už počas niekoľko desiatok rokov sprevádza na turistických cestách. Pred istým časom padlo rozhodnutie túto už legendárnu edíciu rozšíriť aj o sériu porovnávacích máp. Do nej bola nedávno pridaná aj porovnávacia mapa Banská Bystrica kedysi a dnes, ktorá sa onedlho dočká svojho slávnostného uvedenia do života.

Banská Bystrica  je mestom s bohatou históriou, ktorá siaha stovky rokov do minulosti. Unikátna, porovnávacia mapa Banská Bystrica kedysi a dnes vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času. Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici. Originálne dielo bude porovnávať súčasnú mapu Banskej Bystrice a jej okolia s mapou slávneho kartografa Jána Lipského z roku 1806, a to nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou.

„Porovnávacia mapa Banská Bystrica a okolie kedysi a dnes je súčasťou ucelenej edície porovnávacích máp jednotlivých regiónov Slovenska. Prostredníctvom nej chceme verejnosti predstaviť zmeny na Slovensku za viac ako 200 rokov. Mapy majú vzdelávací charakter a sú vhodným doplnkom do škôl, no veľkú obľubu majú aj u širokej verejnosti,“

dopĺňa Milan Paprčka, riaditeľ VKÚ Harmanec a Slovenského múzea máp v Kynceľovej.

Oslávte tento deň s nami!

Porovnávacia mapa Banská Bystrica kedysi a dnes sa dočká svojho uvedenia do života dňa 7.3.2024 o 16.30 v priestoroch Thurzovho domu Stredoslovenského múzea. Slávnostného aktu symbolickým pokvapkaním knihy šampanským sa zhostí známy historik a publicita, riaditeľ Stredoslovenského múzea, pán Marcel Pecník.

„Veľmi rád som prijal oslovenie stať sa „krstným otcom“ takéhoto skvelého projektu.V dnešnej dobe, kedy je GPS navigácia už bežnou pomôckou pri cestovaní a mapy vytvára softvér, je ťažké si predstaviť, aké vážne a zložité procesy pred vyše 200 rokmi predchádzali vytvoreniu akéhokoľvek relevantného plánu krajiny…. O to viac ma teší, že takáto porovnávacia mapa vznikla práve v Banskej Bystrici. Záujemcovia si ju budú môcť kúpiť vďaka spoločnej spolupráci s VKÚ Harmanec aj v našich troch domoch múzea a aj prostredníctvom toho si svojím spôsobom  priblížiť históriu nášho mesta a jeho okolia”,

uzatvára Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Srdečne Vás v mene Thurzovho domu ako aj vydavateľského tímu VKÚ Harmanec pozývame na tento nezabudnuteľný zážitok.

02

Kristína Krupová

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *