Slovenské pamiatky získali prvý raz v histórii Značku Európske dedičstvo

Prestížnu Značku Európske dedičstvo získali po prvý raz v novodobej histórii jej udeľovania kultúrne pamiatky zo Slovenska. Slávnostné odovzdávanie ocenenia sa konalo v Bruseli v pondelok 13. júna aj za účasti zástupcov Banskobystrického samosprávneho kraja a ďalších partnerov.

Slovenské pamiatky získali prvý raz v histórii Značku Európske dedičstvo, za ich úspechom stojí aj banskobystrická župa.

Stredoveké nástenné maľby na Gemeri a v Malohonte včera v Bruseli oficiálne ocenili prestížnou Značkou Európske dedičstvo. Ocenenie, ktoré sa udeľuje lokalitám symbolizujúcim spoločnú európsku históriu, kultúru a hodnoty, na ktorých stojí európska integrácia, získali slovenské pamiatky vôbec po prvý raz v novodobej histórii jeho udeľovania.

Na slávnostnom odovzdávaní ocenenia sa priamo v Bruseli zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter, spolu so zástupcami Košického samosprávneho kraja, pamiatkového úradu, cirkvi a ďalšími partnermi, ktorí na projekte spolupracovali.

„To, že sme dnes prevzali Značku Európske dedičstvo je významná vec nielen pre nás, ale aj pre ľudí, ktorí v našom kraji žijú. Je dôležité, aby sme to, čo naši predkovia v stredoveku vytvorili, znovu objavili nielen pre Európu, ale aj pre celý svet. Tieto výnimočné pamiatky si to zaslúžia – Gemer a Malohont boli vždy centrom hospodárskeho, duchovného a kultúrneho života. Verím, že užšia spolupráca na všetkých úrovniach nám vďaka tejto značke prinesie ovocie vo forme zlepšenia ekonomických a kultúrnych príležitostí pre miestnych obyvateľov a skvalitnenia služieb pre návštevníkov,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Fresková výzdoba v stredovekých kostoloch, stará v niektorých prípadoch až sedem storočí,  uspela spomedzi ďalších jedinečných projektov naprieč celou Európou.

Evanjelické chrámy a.v. v Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove, Kyjaticiach, Kameňanoch, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach, katolícke kostoly v Chyžnom, Rákoši a Šiveticiach či kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci čaká v najbližších rokoch množstvo aktivít zameraných na prezentáciu vzácneho dedičstva a zaujímavej histórie na Gotickej ceste spojenej s týmito pamiatkami.

Na Gemer a do Malohontu vďaka workshopom, rezidenčným pobytom či výmene s ostatnými držiteľmi značky Európske dedičstvo zavíta do konca roka 2026 množstvo domácich i zahraničných umelcov a študentov.

Na nominačnom projekte spolupracovali Banskobystrický a Košický samosprávny kraj, Rozvojová agentúra BBSK, oblastná organizácia cestovného ruchu /OOCR/ Gemer, združenie Gotická cesta a Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Rimavské Brezovo ako oficiálny predkladateľ nominácie.

Medzi ďalšími ocenenými Značkou Európske dedičstvo v tomto roku boli:

 • Múzeum migrácie (MMM – MigratieMuseumMigration, Belgicko)
 • Trácke umenie vo Východných Rodopoch: hrobka Aleksandrovo (Bulharsko)
 • Univerzitný kampus Seminaarinmäki – rovnosť vo vzdelávaní (Fínsko)
 • Archeologická lokalita Nemea (Grécko)
 • Múzeum kultúry a archeologická lokalita Vučedol (Chorvátsko)
 • Turaida – historické centrum (Lotyšsko)
 • Dedičstvo sv. Willibrorda v Echternachu (Luxembursko)
 • Oderbruch (Nemecko)
 • Palác Európskej dunajskej komisie (Rumunsko)
 • Banský park Almadén (Španielsko)
 • Ventotene (Taliansko)
BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

SAD Zvolen na súde žiada platbu za neodjazdené kilometre, poslanci ho vyzvali, aby žalobu stiahol

Krajské zastupiteľstvo dnes prijalo uznesenie, ktorým vyzýva dopravcu SAD Zvolen, aby stiahol svoju žalobu o uhradenie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *