V nedeľu 1. septembra sa v meste pod Urpínom uskutoční 7. ročník podujatia Slovenský Deň kroja. Oficiálne otvorenie podujatia bude o 11-tej hodine na banskobystrickom Námestí SNP.
Hlavnou myšlienkou projektu SLOVENSKÝ DEŇ KROJA je priblíženie slovenského ľudového umenia mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno-spoločenské dedičstvo. Na podujatí sa predstaví viac ako 100 slovenských obcí a takmer dve stovky folklórnych zoskupení prezrádzajú usporiadatelia podujatia.
Z mesta pod Urpínom nebudú chýbať folklórne súbory FSK Javory a Liesky, DFS Matičiarik.
Tesne pred 15-tou hodinou sa tradične pokrstí jedinečný kalendár Deň kroja, ktorý pokrstia aj deti z DFS Matičiarik. Kalendár si budú môcť návštevníci zakúpiť len v tento deň.
Súčasťou podujatia bude aj škola tanca, tvorivé dielne a remeslá.
Galavečer v priamom prenose na Jednotke RTVS bude už tradične predchádzať sprievod námestím, ktorý patrí už roky k obľúbeným častiam programu. Tohtoročnou novinkou je účasť ľudových remeselníkov, ktorí budú príjemným spestrením tohto výnimočného dňa.
„Slovenský deň kroja nie je len defilé jedinečnej krásy ľudových tradícií, ale zároveň aj pripomínaním si zdroja, z ktorého vyrástla celá naša umelecká sféra. V každom slovenskom výtvarnom, hudobnom či dramatickom diele nájdete kus tradičného umenia. Ľudové tradície sa odrážajú aj v dielach slovenskej literatúry, preložených do mnohých svetových jazykov, ktoré si našli svoje miesto v intelektuálnom medzinárodnom prostredí. Slovenský deň kroja, mapujúci náš autentický folklór, je tak nositeľom nezameniteľných znakov našej národnej identity, ktorá sa stala základom našej kultúry a svojbytnosti. Som nesmierne rada, že práve toto posolstvo, nositeľom ktorého je Slovenský deň kroja, oslovilo našu verejnosť v skutočne celonárodnom meradle. Verím, že nás bude spájať, čoho dôkazom bude aj Vaša účasť na celodennom programe, ktorého súčasťou budú aj Vaše vystúpenia prezentujúce Vaše obce a regióny, ktorý vyvrcholí galavečerom Slovenského dňa kroja o 20.30 h. v priamom prenose RTVS na Jednotke.“
povedala Mária Reháková, organizátorka Slovenského dňa kroja
Kroj a jeho história
Na vznik a vývoj kroja vplývali najmä domáce suroviny, druh práce a zamestnania, spoločenská a triedna príslušnosť, náboženstvo a svetonázor, styk s cudzinou a s historickou módou vyšších spoločenských vrstiev. Okrem toho naň pôsobili i spoločenské funkcie – odlišoval sa odev pracovný, sviatočný, obradový i na iné príležitosti. Kroje sú dôkazom diferenciácie a drobenia regiónov na menšie podregióny. Na prelome 19. a 20. stor. mal slovenský kroj okolo 60 variantov a podvariantov.