Spojenie dvoch zborov prinieslo krásne súzvuky tónov

V dňoch 10.-12.6.2016 hosťoval v Banskej Bystrici spevácky zbor Vokál z Přerova. Prekrásne vystúpenie počas Noci kostolov v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici a spoločný koncert súborov Hron a Vokál v komornej sále SOS na Dolnej 35 v Banskej Bystrici bolo príjemným kultúrnym zážitkom. V rámci sprievodného programu absolvovali moderovanú prehliadku mesta, návštevu dreveného artikulárneho chrámu v Hronseku a prehliadku baníckej obce Špania Dolina.

Spevácky zbor HRON z Banskej Bystrice (SR) je vokálne amatérske teleso pôsobiace od roku 1949. V jeho repertoári sú sakrálne i svetské skladby všetkých štýlových období s dôrazom na diela slovenských autorov ako aj úpravy ľudových piesní. Počas svojho trvania zbor absolvoval množstvo chrámových, večerných a výchovných koncertov, súťažných vystúpení a festivalov. Šírením hudobnej kultúry rozdáva Spevácky zbor HRON krásu, radosť a nadšenie tisícom poslucháčov. Svojim interpretačným umením dôstojne reprezentoval Banskú Bystricu nielen doma, ale aj v zahraničí.

Zmiešaný spevácky zbor  VOKÁL z Přerova (ČR)  vznikol v roku 1963 z nadšenia, snahy a obetavosti malej skupiny ľudí v rámci vtedajšieho závodného klubu Přerovských strojárni. Cesta zboru viedla od skromných začiatkov poznačených hľadaním až po dnešnú podobu vyzretého umeleckého telesa a dnes ho charakterizuje komorné poňatie prejavu. Počas doby svojej existencie zbor naštudoval nespočetné množstvo skladieb domácich a zahraničných autorov zo všetkých hudobno-historických období a úpravy ľudových piesní, s ktorými absolvoval koncerty, súťaže a festivaly doma i v zahraničí. Tradičnými sa stali vianočné koncerty 26.12 v přerovskom chráme svätého Vavrinca.

Prienik hudobných výrazov, ako aj individuálne poňatie zborového prejavu oboch zborov sme mohli vidieť na spoločnom koncerte dňa 11.6.2016 v Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bytrici.

Daniela Borošová, foto: Jiří Žahurek fb

Pozri tiež

Celý víkend vo Zvolene sa rozozvučí spevom

Už dnes v tzv. „menze“ Technickej univerzity vo Zvolene vypukne deviaty ročník Zvolenského festivalu speváckych zborov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *