Spracúvali striebro chudobných ale v rukách mali zlato

Za zlatý vek cínu v celej Európe sa považuje 16. – 18. storočie, kedy sa cín stal hlavnou súčasťou stolovacích a liturgických predmetov, ako boli taniere a svietniky. Zlievarenské umenie bolo také pokročilé, že sa v tomto období vyrábali skutočné umelecké diela. Cín, ktorý je menej cenný ako striebro ale rovnako pôsobivo krásny je štvrtým najcennejším kovom po platine, zlate a striebre a už dlho je cenený ako alternatíva k striebru.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja poodhalí pre návštevníkov opäť svoje tajomstvá. Na podujatí Čo sa skrýva v depozitári ? nám historik Filip Glocko priblíži cinárske remeslo a predmety s ním spojené zo zbierok múzea.

„Cín sa používa už viac ako tri tisícročia na výrobu esteticky hodnotných predmetov každodennej potreby, o čom môžeme nájsť prvý písomné dôkazy v Biblii, rímskych tradíciách či egyptských nápisoch. Cín sa využíval a používal v každom historickom období. Za zlatý vek cínu v celej Európe sa považuje 16. – 18. storočie, kedy sa cín stal hlavnou súčasťou stolovacích a liturgických predmetov, ako boli taniere a svietniky“,

približuje nám tému Filip Glocko, historik Stredoslovenského múzea.

Na Slovensku máme doklady o prvom cechu cinárov v Kremnici z roku 1579, v 17. storočí sú známe cechy v Bratislave, Košiciach či Levoči.

„Cínarski majstri v  Banskej Bystrici sa okrem tradičných výrobkov dennej potreby zaoberali aj výrobou cechových nádob a cechových pokálov so štítom a emblémom daného cechu. Rozšírenou činnosťou cínarov bola výroba kanvíc, od čoho aj mali pomenovanie kanvári. Kanvice na vodu, pivo, víno boli rozlične tvarované, od valcovitých s hladkým či rebrovaným plášťom po rozličné kónické, bruchaté, v tvare amfor s plochým dnom, nezriedka na troch tvarovaných nožičkách. Aj forma poklopu bývala rozličná. Keďže múzeum má vo svojich zbierkach viac ako 200 zbierkových predmetov vyrobených z tohto kovu, som rád, že prácu šikovných remeselníkov budú môcť vidieť aj naši návštevníci na pripravenom podujatí“,

dopĺňa Filip Glocko.

Podujatie Čo sa skrýva v depozitári? Stredoslovenského múzea každý mesiac prináša zbierkové predmety a témy, ktoré sú pre bežného návštevníka skryté v jeho depozitoch. 15.11.2022 o 17.00 hod. sa spoločne pozrieme na kulty doby bronzovej s archeologičkou Martou Ďuricovou.

 

SSM, Dana Kurtíkova

 

Pozri tiež

Mestskí lesníci zasadia tento rok vyše 52-tisíc nových stromčekov

Lesy okolo Banskej Bystrice sú veľkou zásobárňou pitnej vody, nielen pre mesto, ale aj pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *