Máj so Stredoslovenským múzeom – Čo sa skrýva v depozitári?

Praslica ako prejav lásky?

Máj je mesiacom, kedy nás už nadobro opustili pozostatky zimného obdobia. Všetko navôkol rastie, kvitne a ožíva. Zamilované páriky stretávame na každom kroku a z ľudí srší láska a radosť. Zaľúbenci sa už od nepamäti obdarúvali pri vzájomných sympatiách darmi. Dary lásky tak ako v minulosti aj dnes tvoria dôležitú súčasť vytvárania si nového alebo potvrdenie už existujúceho vzťahu medzi mužom a ženou.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári. Cieľom je priblížiť verejnosti zaujímavé zbierkové predmety a ich príbehy. Keďže mesiac máj je symbolicky aj mesiacom lásky, pozrieme sa  akými darmi sa v minulosti obdarúvali muž a žena. V  Matejovom dome 10.05.2022 o 17.00. hod. s etnologičkou Máriou Trstenskou Trubínyovou.

Dary lásky tvorili významnú súčasť života mladých ľudí už pred sobášom. Ak sa mládenec dievčaťu naozaj páčil, potvrdila to drobným darom. Napríklad mu mohla podať pod oknom, kde stál pohár vody, mlieka, dať mu vlastnoručne zhotovené pierko. Naopak mládenec svojej vyvolenej vlastnoručne vyrobil a ozdobil  najčastejšie piest na pranie, alebo praslicu. Sú to predmety, ktorými sa mohla pýšiť, keď išla s kamarátkami na potok plákať odev, alebo večer priasť kúdeľu. Medzi ďalšie dary lásky zaraďujeme aj medovníkové srdiečka so zrkadielkom či láskyplným veršom prinesené z jarmoku, prstienky, farebné šatky, stužky do vlasov, vyšívané vreckovky alebo košele pre chlapov. Výmena darov bola aj súčasťou zásnub, ohlášok či samotnej svadby“, približuje Mária Trstenská Trubínyová etnologička Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum vo svojom fonde uchováva viac ako 40 praslíc z Horehronia, Podpoľania, Novohradu či Hontu. Podobne ako piesty na pranie sú viaceré z nich malými umeleckými skvostami. Nechýbajú na nich úžasné kompozície so srdcovitými motívmi či vyrezávanými iniciálami darcu. Poukazujú na to, že okrem praktickej funkcie, mali  vyjadriť aj lásku a obdiv muža k jeho majiteľke.

„V súčasnosti existuje veľa príležitostí na obdarovanie blízkych. Bohužiaľ dnes už doba dospela k tomu, že sa pri obdarovaní prihliada viac na finančnú hodnotu ako na duchovnú podstatu daru. Výmene daru sa v minulosti pripisovala magická moc. Ľudia verili, že spolu s darom prechádza k obdarovanému aj časť bytosti darcu, a tým sa vytvára medzi darcom a obdarovaným tesný vzťah. Teší ma, že sa v našom múzeu dostávajú do popredia aj takéto témy a návštevníkom môžeme ukázať dávne prejavy lásky v  tradičnej ľudovej kultúre“, hovorí riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Symbolika darov bola vždy pozitívna a v prípade lásky smerovala ku sobášu a spoločnému životu mladého páru. Odmietnutie alebo vrátenie daru sa vždy hodnotilo ako hanba a poníženie.

V júnovom podujatí Čo sa skrýva v depozitári  nám historička Stredoslovenského múzea Vladimíra Luptáková, odkryje tajomstvá témy drevorubačov, uhliarov a pltníkov v okolí Banskej Bystrice, v priestoroch Matejovho domu, 21.06.2022 o 17.00 hod.

SSM, Dana Kurtíková

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *