Stretnutie s minulosťou si posvieti na oslavy v Banskej Bystrici v období dualizmu

Stredoslovenské múzeum pre svojich priaznivcov opäť pripravilo živé vysielanie obľúbeného cyklu Stretnutie s minulosťou pod zelenou klenbou. Už zajtra o 18:30 hodine sa divákom prihovorí Alica Kurhajcová, odborná asistentka na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Priestor dostane jedna zo zaujímavých regionálnych tém.

Diváci živého vysielania Stredoslovenského múzea sa už túto stredu môžu tešiť na tému – Symbolické obsadzovanie verejného priestoru alebo ako sa v období dualizmu oslavovalo v Banskej Bystrici.

„Verejný priestor európskych miest v 19. storočí sa vďaka modernizácii stával miestom prezentácie ideí, postojov a hodnôt novoutvárajúcej sa občianskej spoločnosti a moderných národov. Nebolo tomu inak ani v Uhorsku. V rámci uhorskej spoločnosti sa v tomto období aktivizovali viaceré „konkurenčné“ národné hnutia, vrátane slovenského. Ovládnutie verejného priestoru sa dialo prostredníctvom rôznych symbolov a médií spomínania (miest pamäti) ako nositeľov a šíriteľov pamäti oficiálnej štátnej moci, národa či vplyvných lokálnych skupín, a zároveň nástrojov formujúcich kolektívne identity,“

upresnila odborná asistentka na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Mgr. Alica Kurhajcová, PhD.

Diváci sa okrem iného dozvedia, aké štátne sviatky, pamätné dni a výročia sa slávili v meste pod Urpínom v období dualizmu a tiež to, aká bola funkcia osláv. Stačí sledovať sociálne siete Stredoslovenského múze 24.02. o 18:30 hodine.

 TS SSM BB, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Dobrá správa pre všetkých fanúšikov streetart umenia v meste pod Urpínom

Po viac ako dvadsiatich rokoch sa Banská Bystrica dočkala legálnych plôch, určených na tvorbu graffiti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *