mde

Svet farieb a impresií Jána Svatíka v DORA Gallery

Banskobystrická galéria moderného umenia DORA Gallery od svojho vzniku na jar v roku 2020 ponúka návštevníkom a návštevníčkam stálu výstavu diel súčasnej tvorby slovenských autorov. Jedným z nich je už od otvorenia galérie výtvarník Ján Svatík. Vo štvrtok 14. apríla sa v galérii DORA uskutoční vernisáž jeho autorskej výstavy Návraty.

Výtvarník Ján Svatík, rodák z Vrábľov, vyštudoval Školu umeleckého priemyslu v Kremnici a žije v Bratislave. Pracuje ako grafik, pričom spolupracoval a spolupracuje s viacerými známymi značkami, aktuálne napríklad so Slovanom Bratislava. Ako však priznáva, jeho vášňou je maľba. S jeho tvorbou, ako spomíname v úvode,  sa môžete stretnúť aj v Banskej Bystrici. Patrí medzi umelcov, ktorí majú stále miesto v galérii DORA. Stál pri jej zrode a vystavujúcim autorom je tu od jej otvorenia.

Na štyridsiatich dielach aktuálnej autorskej výstavy, ktorá nesie názov Návraty, sa autor Ján Svatík prezentuje abstraktnou maľbou, expresívne spracovanými motívmi krajiny, vnútornými reflexiami a náladami prírody. Jeho Návraty predstavujú návrat k slobodnému prejavu po dlhoročnom pôsobení v oblasti komerčnej grafiky a reklamy, a zároveň návrat do galérie, kde vystavoval prvýkrát.

Vernisáž výstavy Jána Svatíka Návraty sa uskutoční  vo štvrtok 14. apríla o 18:00 h v banskobystrickej DORA Gallery  (Nad plážou 23).

 

 Ján Svatík a jeho tvorba

Po dlhoročnom pôsobení v oblasti grafického dizajnu a reklamy, kde pravidlá tohto odboru neposkytujú slobodné rozhodnutia, vyvstala u autora Jána Svatíka potreba voľného prejavu a pretavenie reflexií jeho vnútorného a vonkajšieho sveta do maľby. Očarenie ľahkosťou a spontánnosťou abstraktnej tvorby a detskej maľby podnietilo v ňom nahromadenú potrebu slobodného vyjadrenia sa.

Snaha a chuť experimentovať ho sprevádzajú mnohými zákutiami a cestami pomocou farieb a tvarov, ktoré sú často uchopené intuitívne, bez príprav a veľkého špekulovania. Odkrývajú tak často nálady a vnútorné rozpoloženia, ktoré hravou a rýchlou cestou dostávajú svoju konečnú podobu. Niekdy však čakajú aj dlhší čas a záver prichádza neraz po dlhom boji.

Ďalším tvorivým okruhom autora je experimentovanie s digitálnym spracovaním voľných námetov, či už pretavením do maľby, alebo vytvorených drobných plastík alebo nájdených artefaktov do kompozícií a farebného sveta tvarov a štruktúr, ktoré dnes ponúka počítačová technika.

Tvorba Jána Svatíka je svetom farieb a impresií, ktoré odzrkadľujú túžbu po voľnosti, nespútanosti a experimentovaní. Potreba vyjadrenia a hľadania je ponúknuť obraz, na ktorom môže divák očami cestovať a objaviť niečo, s čím sa dokáže stotožniť a vytvoriť si vlastný príbeh. Autorovým želaním je, aby jeho tvorba oslovovala, vyvolávala pozitívne emócie a dlhotrvajúce zážitky.

DORA Gallery, Anna Gudzová, foto: archív J. Svatíka

 

 

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *