Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu

Za kamerou a mikrofónmi v rozhlase a televízii…

Okrúhle výročia začiatkov vysielania rozhlasu a televízie sa tento rok stali inšpiráciou pre Svetový deň sprievodcov 2016. Informačné centrum Banská Bystrica sa do podujatia zapája každý rok. V rámci trinásteho ročníka sa účastníci môžu tešiť na odborné aj interaktívne prehliadky, a to už 20. februára, v čase od 14:00 do 16:00 hod.

Prvé rozhlasové vysielanie sa v slovenskom éteri ozvalo pred deväťdesiatimi rokmi v auguste 1926. Televízne štúdio v Bratislave má tento rok šesťdesiate výročie. Začalo vysielať v novembri 1956.

„Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu je tento rok symbolický aj pre naše mesto. V Banskej Bystrici začal mestský rozhlas vysielať v roku 1936. Máme aj televízne štúdio, ktoré bolo zriadené v roku 1966. Okrem toho, že širokej verejnosti odprezentujeme prácu sprievodcov, oslávime s banskobystrickým štúdiom RTVS okrúhle výročia,“

hovorí Paula Hrežďovičová, vedúca Informačného centra v Banskej Bystrici. Pri tejto príležitosti sa záujemcovia stretnú v Štúdiu RTVS Banská Bystrica na ulici Profesora Sáru 1, kde môžu nazrieť do zákulisia. Profesionálni sprievodcovia im priblížia históriu vzniku banskobystrického rozhlasového i televízneho vysielania a tiež pamätné udalosti, v ktorých zohralo štúdio významnú úlohu. Stretnú sa aj s hlasmi a tvárami RTVS, ktoré sa im denne prihovárajú spoza mikrofónov a z obrazovky. Svoju prácu im objasnia aj ľudia zo zákulisia, bez ktorých by obraz ani zvuk nefungovali.

Svetový deň sprievodcov je zároveň dňom vzniku Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA), ktorá vznikla 21. februára 1985. Oslavuje sa vždy najbližšiu sobotu k 21. februáru. Tento rok pripadá na 20. február 2016. Na Slovensku sa Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu oslavuje od roku 2004 a Informačné centrum Banská Bystrica sa na podujatí pravidelne zúčastňuje. Minulý ročník bol venovaný Ľudovítovi Štúrovi. Koordinátorom podujatia je Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR), ktorá je členom Svetovej federácie sprievodcov. Cieľom a hlavnou myšlienkou je prezentovať prácu sprievodcov širokej verejnosti.

Viac informácií nájdete na: http://www.banskabystrica.sk/?program=51&module_action__0__id_ci=85624

zdroj a foto: TS BB, Mgr. Dominika Mojžišová editorka

i_3610095

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *