Tábor ľudového tanca pod Kriváňom sa uskutoční už po siedmy raz

Nielen výučba ľudových tancov, ale aj naučiť účastníkov používať vo voľných zábavách rôzne tanečné motívy, väzby a pravidlá, je cieľom siedmeho ročníka celoslovenského tábora ľudového tanca s názvom Tancovanie pod Kriváňom. Tanečný tábor sa uskutoční od 20. do 24. júla v amfiteátri vo Východnej, dejisku najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku.

„Náš tábor je určený pre širokú verejnosť od 16 rokov, bez rozdielu tanečných skúseností či členstva vo folklórnom kolektíve. Pracujeme súčasne v skupine pokročilí a začiatočníci a každý účastník sa tak môže zaradiť do úrovne, ktorá mu vyhovuje,“

povedala  Michaela Košová z organizátorského Liptovského folklórneho strediska. Hlavným cieľom tanečného tábora je podľa nej naučiť účastníkov tradičné tance tak, ako sa vyvinuli vo svojom prirodzenom prostredí, oslobodené od umelých zásahov choreografa.
Podstatou myšlienky je vrátiť tradičné tance z javiska späť medzi ľudí, a to nielen medzi členov folklórnych súborov, ale najmä medzi nadšencov a priaznivcov z radov laikov, ktorých sa za uplynulých šesť rokov tanečného tábora vystriedalo pod Kriváňom viac ako 220.

„Tento ročník sme už museli zastaviť prihlasovanie účastníkov, nakoľko chceme zachovať rodinný charakter podujatia. Vytvára to neobyčajnú blízku a úprimnú atmosféru. Tento rok rady táboristov rozšíri 70 ďalších tanečníkov,“

doplnila s tým, že v predchádzajúcich ročníkoch boli v tábore aj tanečníci z Českej republiky, Poľska, Južnej Kórey a tiež Slováci pôsobiaci vo Švajčiarsku, Kanade či Spojených štátoch amerických.

      „Zaujímavosťou je najstarší tanečník nášho tábora, ktorý mal 66 rokov, no za mladšími ročníkmi naozaj nezaostával,“

skonštatovala Košová. Pre tohtoročný tanečný tábor vybrali organizátori a lektori tance zo Šemetkoviec, Čiko čardáš, tance goralskej tanečnej oblasti, tance zo Zuberca a Kokavy. Tancovať sa bude každý deň v dvoch trojhodinových blokoch.

tasr

Pozri tiež

Folklórny festival Východná dnes otvára svoje brány

Pod Kriváňom v hornoliptovskej obci Východná sa dnes začína 63. ročník najstaršieho a najväčšieho folklórneho …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *