Pozvánka: To vajíčko maľovanô

Veľká noc sa neodmysliteľne spája s bohato zdobenými výrobkami tých najtrpezlivejších remeselníkov – kraslicami. Kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším prejavom ľudového umenia.

Výstavy Stredoslovenského múzea „To vajíčko maľovanô“ majú už v stredoslovenskom regióne dlhoročnú tradíciu. Aktuálny ročník bude zároveň aj celoslovenskou súťažnou prehliadkou výrobcov kraslíc zdobených všetkými známymi technikami. Viac ako 50 krasličiarov z celého Slovenska ukáže svoje umenie v srdci Slovenska v Thurzovom dome.

 Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo v tomto roku viacero noviniek. Jednou z nich je populárna výstava To vajíčko maľovanô, ktorá bude tento rok spojená aj s celoslovenskou súťažnou prehliadkou kraslíc. Slávnostnou vernisážou 15. februára 2024 o 16:00 h. v Thurzovom dome sa tak širokej verejnosti naskytne možnosť spoznať majstrovstvo nielen tradičných foriem zdobenia kraslíc ako batikovanie, voskovanie, odrôtovanie či oblepovanie, ale aj skutočné umelecké diela zdobené tzv. madeirovaním, leptaním alebo vyškrabovaním.

„Už pre staroveké národy boli vajíčka prirodzenou súčasťou obradov vítania jari ako významný a mnohoznačný symbol slnka, svetla, obnovujúceho sa života v prírode, zdravia a plodnosti. Stredoslovenské múzeum sa tento rok rozhodlo poskytnúť priestor aj výrobcom veľkonočných kraslíc v podobe celoslovenskej súťažnej prehliadky.  Tým sme chceli podporiť a pomáhať uchovávať tradičné ľudové remeslá, vzory a techniky, ako aj prezentovať súčasnú tvorbu v zdobení kraslíc. Do súťažného ročníka sa tento rok prihlásilo viac ako 50 autorov, čím výstava získala nový rozmer“,

vysvetľuje Jana Koltonová, etnologička a kurátorka výstavy Stredoslovenského múzea.

     Na zdobenie kraslíc sa v minulosti používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch aj kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime či v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou. Vajíčka museli byť uvarené, mládenci by sa veľmi urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny.

 „Veľmi ma teší, že naša úspešná výstava To vajíčko maľovanô otvorila tento rok novú prezentačnú dimenziu spojenú so súťažnou prehliadkou. Aj takýmto spôsobom môžeme aktivity a kultúrne bohatstvo zbierok Stredoslovenského múzea, ako aj zapojených súťažiacich dostávať medzi širšiu verejnosť. Každá spolupráca, ktorá pomôže zachovať a priblížiť zvyky a obyčaje našich predkov ďalším generáciám je vynikajúca a ideme do nej vždy veľmi radi“,

hovorí Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

O víťazovi rozhodnú aj návštevníci

 Súťažná prehliadka bude mať dva rozmery. O najkrajšie kraslice budú hlasovať návštevníci ako aj odborná porota. Každý návštevník dostane k zakúpenej vstupenke hlasovací lístok, kde uvedie podľa neho najlepšieho výrobcu kraslíc. Verejné hlasovanie návštevníkov bude prebiehať do 24.03.2024. Slávnostné odovzdanie cien sa uskutoční 05.04.2023 o 16:00 h. v Thurzovom dome.

 „Na tohtoročnej výstave „To vajíčko maľovanô“ bude svoju umeleckú tvorbu prezentovať viac ako 50 krasličiarov a umeleckých remeselníkov z celého Slovenska. Pre návštevníkov je pripravených viac ako 500 rozmanitých kraslíc, vrátane kraslíc zo zbierok Stredoslovenského múzea“,

dopĺňa Jana Koltonová, etnologička Stredoslovenského múzea.

      Okrem zaujímavých sprievodných podujatí, na ktorých si budete môcť vyskúšať zdobenie kraslíc s majstrami krasličiarmi, programov pre školy či prednášok, múzeum pripravuje aj uvedenie nového katalógu, ktorý bude venovaný práve zbierkam kraslíc Stredoslovenského múzea. Jeho slávnostné uvedenie bude spojené s vernisážou. Čarovné veľkonočné vajíčka, ktoré tentokrát neskončia ako výslužka pre šibačov a polievačov, môžu návštevníci a milovníci slovenských tradícií a remesiel obdivovať v Thurzovom dome do 07.04.2024.

 zdroj a foto: SSM, (Dana Kurtíková)

 

Pozri tiež

NARODENINY STREDOSLOVENSKÉHO MÚZEA

Rok 2024 sa v Stredoslovenskom múzeu nesie v znamení viacerých jubileí. Ubehne 115 rokov od otvorenia prvej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *