Tohtoročné podujatie Ľudia z rodu Rómov bude venované novej generácii

Už v stredu 19. augusta 2015 začína v poradí XIV. ročník podujatia Ľudia z rodu Rómov. Prebiehať bude až do soboty 22. augusta v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

„Našou snahou je každý rok pripraviť pre širokú verejnosť výnimočný program. Kým ostatné podujatie Ľudia z rodu Rómov bolo vo veľkej miere spomienkou na obete rómskeho holokaustu, tento rok chceme jasne poukázať na neustále pretrvávajúce stereotypy v našej spoločnosti, ktoré sa netýkajú len starších, ale aj novej generácie. Práve ona má v búraní predsudkov dôležité postavenie,“ hovorí riaditeľka festivalu Andrea Bučková.

XIV. ročník Ľudí z rodu Rómov  začína v stredu o 12. hodine v priestoroch historickej radnice v Banskej Bystrici vernisážou výstavy Bári Raklóri umelkyne Emílie Rigovej zachytávajúcej kultúrne stereotypy zobrazovania rómskych žien. O 13. hodine pokračuje program happeningom s názvom Čiernobiely deň na Námestí SNP. Mladí ľudia, nová generácia ním chce poukázať, že svet nie je dvojfarebný, ale rozmanitý, rôznorodý a je potrebné ho taký aj akceptovať a rozvíjať. O 14:30 sa v parku pod Múzeom SNP konajú umelecké tvorivé dielne, tento rok špeciálne pre deti. Program prvého dňa uzatvára  tematická moderovaná diskusia o extrémizme a živote mladej rómskej generácie v Česku, Maďarsku a Fínsku Nie! v našom kraji – Nie! v našej Európe, ktorá začína o 19. hodine v Záhrade – centre nezávislej kultúry.

Na tom istom mieste sa vo štvrtok o 14. hodine uskutoční predstavenie divadelnej hry o živote rómskeho dôchodcu a maďarskej dôchodkyne On a Ona a o 19. hodine Kráľovskou sieňou Zvolenského zámku preniknú tóny klasickej a jazzovej hudby inšpirovanej rómskymi melódiami – KlaJazzRom, na ktorom tento rok vystúpi Miroslav Bartoš (ČR), Gitana (SR), Filip Gondolán (ČR) v hudobnom sprievode Drahoslava Banga a jeho hostí.

Piatkový program je primárne určený mladším, začína na poludnie tanečným workshopom v Záhrade – centre nezávislej kultúry a v Dome Slovenského misijného hnutia na Koncerte modernej a tradičnej rómskej hudby vystúpia o 18. hodine Amor Duo (SK), Igor Kmeťo ml. (SK), Jitka Matiová (CZ), Mixex (CZ), Alexia Oláhová (SK) a Tomáš Oláh (SK).

Vyvrcholením kultúrno-spoločenského podujatia bude sobotný medzinárodný galakoncert v Ministry of Fun. Od 15. hodiny sa na ňom predstavia skupiny Element (SK), Hollosy Band (SK), Nadara Transylvanian Gypsy Band (RO), Parno Graszt (HU) a Terne Čhave (CZ).

„Pre niekoho sa môže zdať téma kultúrnych a etnických predsudkov neaktuálna. Môžem všetkých uistiť, že situácia v oblasti búrania predsudkov a zrovnoprávnenia Rómov je veľmi naliehavá. Podujatie nie je obyčajnou kultúrnou akciou, má umelecký, humanitný a edukačný rozmer,“ dodáva Andrea Bučková, riaditeľka festivalu.

Počas podujatia bude prebiehať program medzinárodnej výmeny Neviditeľná rómska mládež, financovaný z programu Európskej komisie Erasmus+ a preto sú okrem koncertov, divadla a výstavy na programe aj workshopy mladých ľudí zo Slovenska, Česka, Maďarska a Fínska. V rámci projektu sa tiež uskutočnia tvorivé dielne detí v jednej z piatich banskobystrických rómskych osád.

(pef)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *